Bangladeş'te seçimler bitti tartışma bitmedi

Bangladeş 5 Ocak günü sandık başına gitti, seçime BNP'nin boykotu damgasını vurdu, çok düşük katılımlı olarak gerçekleşen seçimlerin sonuçları açıklandı, ülkede şiddet olayları devam ediyor

Bangladeş'te seçimler bitti tartışma bitmedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bangladeş seçim komisyonu bugün ülkenin 10. parlamento seçimlerinin sonuçlarını yayınladı. Kesinleşmiş gayriresmi sonuçlar olarak gazetelere yansıyan seçim sonuçlarına göre seçilen 290 kişinin 3 gün içerisinde parlamentoda yemin etmesi istendi.

Bangladeş son aylarda büyük iç karışıklıklara ve şiddet olaylarına sahne oluyor. Bangladeş Ulusal Partisi (BNP) seçimleri boykot edeceğini duyurmuştu. Seçim komisyonunun belirlediği seçim takvimini kabul etmeyen Bangladeş muhalefet partileri birleşmiş ve seçimi boykot etme kararı almıştı.

İktidarın seçimlere şaibe karıştıracağını savunan muhalefet partileri tüm Bangladeş halkını boykota çağırmıştı. Bu kapsamda tüm ülkede yapılan boykot ve yol kapatma eylemlerine Bangladeş polisinin müdahalesi sert olmuş ve onlarca sivil hayatını kaybetmişti. 

Bu süreç devam ederken Bangladeş yönetiminin ulusal ve uluslararası tüm çağrılara rağmen Cemaat-i İslami lideri Abdulkadir Molla'yı idam etmesi ülkedeki karşıklığı iyice artırmıştı. 

Tüm bu karışıklıklar içerisinde genel seçime giden Bangladeş yönetimi muhalefetin çağrılarını dikkate almadı ve belirlediği seçim takvimini uyguladı. Muhalefet partilerinin boykotları sonucunda seçimlere yüzde 10-15'lik bir katılımın olduğu ileri sürülüyor.

Çok düşük katılımla gerçekleşen Bangladeş genel seçimleri ülkenin seçim komisyonu tarafından kabul edildi. Gayriresmi sonuçları açıklayan Bangladeş Seçim Komisyonu seçilen parlamenterlerin 3 gün içerisinde parlamentoda yemin etmeleri gerektiğini aksi takdirde parlamenterlik haklarını kaybedeceklerini açıkladı. Resmi seçim sonuçlarını henüz açıklamayan seçim komisyonunun seçimler üzerindeki şaibe söylentilerinin ortadan kalkmasını beklediği ileri sürülüyor.

Seçimle ilgili şaibe iddiaları var, bazı muhalefet grupları, seçimi kazanan partinin yüzlerce kişiyi grup olarak seçim bölgelerine taşıdığını ve oy kullandırdığını öne sürdü. 

Seçim sonuçlarına göre parlamentodaki 292 koltuktan 253'ünü ülkeyi yöneten parti olan Avam Birliği, 33'ünü İrşad-üd Jatiya aldı, geri kalan koltuklardan 6'sını İşçi Partisi, 5'ini Jasad Partisi, 1'ini Jatiya Partisi, 1'ini Tarikat Federasyonu, 1 tanesini BNF ve 13 tanesini de bağımsız adaylar aldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 15:39
banner53
YORUM EKLE

banner39