banner39

Bangladeş'te siyasi kriz çiftçileri de vurdu

Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderlerinin yargılanmasıyla başlayan siyasi kriz, çiftçileri de vurdu

Asya 01.04.2013, 18:06 01.04.2013, 18:15
Bangladeş'te siyasi kriz çiftçileri de vurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bangladeş'te ürünleri tahrip eden 1998'deki selden beri en büyük tarım krizinin yaşandığı bildiriliyor. Ülkedeki tarım krizi, sanılabileceği gibi kuraklık ya da selden kaynaklanmıyor. Bu yıl ürün mükemmel olmasına rağmen kavurucu güneşin bütün ürünü telef etmesi tehlikesi bulunuyor.

Bunun sebebi ise Bangladeş'te süregelen karışıklık ve grevler. Genel grev ve kitle gösterileri, çiftçilerin ürünlerini pazara götürmelerini engelliyor. Çünkü aracılar yollarda araçlarının zarar görmesinden korkuyor. Bangladeş'teki pazarlar da gösteri ve grevlerin başlamasından bu yana doğru düzgün açılmıyor. Bazı çiftçiler kayıplarını telafi etmenin on yıllarını alacağını düşünüyor.

Öte yandan, tarım krizinden en çok tarım işçileri etkileniyor. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Bangladeş'te tarım işçileri kendilerini ayakta tutabilmek için günde 3 dolara çalışıyorlar. Fakat şimdi bu gelir kapıları da kapanmak üzere.

Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderlerinin idam talebiyle yargılanmaya başlamasından bu yana ülke çapında gösteriler ve grevler düzenleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?