banner39

Bangladeş'te sokaklar durulmuyor

Seçim yasasındaki değişikliği protesto eden eylemcilere polis müdahale etti

Asya 14.12.2012, 13:14 14.12.2012, 13:14
Bangladeş'te sokaklar durulmuyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bangladeş'te önümüzdeki yıl yapılacak seçimler öncesi gerçekleştirilen yasa değişikliklerini protesto için eylemler sürüyor.

Başkent Dakka'da muhalefetin organize ettiği son gösteride polis eylemcilere plastik mermi ve gözyaşartıcı gazla müdahale etti. Olayların ardından çok sayıda eylemcinin yaralandığı, onlarcasının gözaltına alındığı kaydedildi.

Hükümet geçen sene, seçimler sırasında denetleyici bir zümrenin sorumluluğu devralma sistemini yürürlükten kaldırmıştı. Bu sistem seçimlerin tarafsız bir şekilde yapıldığından emin olmak için bağımsız bir idare mekanizması oluşturuyordu. Başbakan Şeyh Hasina Vecid sistemin mahkeme kararıyla kaldırıldığını ve geri getirmeye niyetleri olmadığını dile getirdi.

Eski Başbakan Halide Ziya'nın önderlik ettiği ana muhalefet partisi olan Bangladeş Ulusal Partisi ise protestocuları sistemin geri gelmesi için hükümete baskı yapmaya çağırmıştı.

Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerde binlerce polis görevlendirilirken okullar ile işyerlerinin kapalı olduğu kaydediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü