Bangladeş'teki karara bir kınama daha

Dünya Müslüman Parlamenterler Birliği'nden Bangladeş'teki idam kararına kınama geldi

Bangladeş'teki karara bir kınama daha

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cemaat-i İslami liderlerine yönelik alınan haksız idam kararlarına tepkiler dinmiyor.

Dünya Müslüman Parlamenterler Birliği, Bangladeş Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, Cemaat-i İslami Başkan Yardımcısı Delver Hüseyin Saidi hakkında verdiği idam kararını kınadı.

Dünya Müslüman Parlamenterler Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Ceza Mahkemesi'nin, Saidi hakkında 1971 yılında Bangladeş'in bağımsızlık savaşı sırasında yapılan katliama destek verdiği ve insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla verdiği idam kararını ''siyasi'' olarak nitelendirdi.

Kararın İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne ve uluslararası teammüllere aykırı olduğu belirtilen açıklamada, Bangladeş Hükümeti uluslararası anlaşmalara saygı göstermeye ve Cemaat-i İslami'ye karşı uyguladığı sistematik ayrımcılığa son vermeye çağrıldı.

Açıklamada, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) gibi kurumlar ve uluslararası topluma da ifade özgürlüğü kapsamında vatandaşlarının gösteri düzenleme hakkını elinden alan hükümetlere yaptırım uygulama çağrısında bulunuldu.

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Avukat Ali Kurt da, Bangladeş Cemaati İslami liderlerinden Allame Dilver Hüseyin Seydi (Allama Dilwar Husein Saydee) hakkındaki idam kararını sert bir dille kınayarak, ülkedeki toplumsal yapıda çok ciddi yansımalara neden olacak bu hukuksuz karardan acilen geri dönülmesi için Bangladeş Cumhurbaşkanına, Hükümetine ve ilgili kurumlara çağrıda bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2013, 21:38
banner53
YORUM EKLE

banner39