banner39

Başbakan gazetecilere dezenfektan sıktı

Tayland Başbakanı Prayut, haftalık olağan basın toplantısında, gazetecinin kabine değişikliği sorusuna çok öfkelendi.

Asya 09.03.2021, 19:57

Tayland Başbakanı Prayut, haftalık olağan basın toplantısında, gazetecinin kabine değişikliği sorusuna çok öfkelendi.

Başbakan Prayut Çan-oça, bir gazetecinin sorusuna dezenfektan sıkarak cevap verdi. Prayut, kabine değişikliği ile ilgili soru soran gazetecilerin kendi işlerini yapmalarını söyledi.

​Prayut, basın mensuplarına kendi işlerini yapmalarını söyleyerek, elindeki dezenfektanı ön sıradaki gazetecilerin üzerine sıktı.

Hükümet karşıtı protestolar

Tayland'da hükümet karşıtları, tartışmalı 2019 genel seçimlerinin ardından muhalefetteki İleri Gelecek Partisi'nin kapatılıp meclisten ihraç edilmesi üzerine 14 Aralık 2019'da protestolara başlamıştı.

Başbakan Prayut Çan-oça, 29 Ekim 2020'de, protestocuların taleplerinden bazılarına olumlu cevap vererek hükümetin atadığı senato üyelerinin genel seçimlerden sonra parlamentodaki başbakanlık oylamasına katılmasını sağlayan düzenlemenin kaldırılacağını açıklamıştı.

Siyasette askeri vesayet ve monarşinin baskılarına karşı çıkan farklı muhalif gruplar, kendi oluşturduğu anayasal değişiklikler sayesinde iktidarını sürdüren askeri cunta hükümetinin istifasını, adil seçimler için anayasada reform yapılmasını ve monarşinin dokunulmazlığının kaldırılarak hukukun üstünlüğüne tabi kılınmasını talep ediyor.

Kaynak: Sputnik

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?