banner39

Baskı altındaki Hindistan'a Rusya'dan indirim

Rus federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin direktörü Dmitriy Şugayev, Hindistan'ın satın alacağı S-400 hava savunma sistemi bataryalarının nihai fiyatı konusunda indirim yapıldığını söyledi.

Asya 20.08.2018, 16:10
Baskı altındaki Hindistan'a Rusya'dan indirim

Rus federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin direktörü Dmitriy Şugayev Sputnik'e verdiği röportajda, Hindistan'la yapılan S-400 görüşmelerinde bu hava savunma sisteminin fiyatında ciddi bir indirim yapıldığının doğru olup olmadığı sorusu karşısında şunları söyledi: "Hindistan bizim için stratejik bir ortak. Bu nedenle ortaklarımızın isteklerini dikkate alıp ödün verdik. Bu, bizim zararımıza olmayacak. Fakat evet, fiyat konusunda onların isteklerini dikkate aldık."

Hindistan'ın, hala ciddi bir baskı altında olduğunu belirten Şugayev, bu nedenle anlaşmanın tarihi konusunda net bir bilgi veremeyeceğini kaydeden Şugavey, sözleşme metni üzerinde hem teknik hem de ticari konular açısından uzlaşı sağlandığını ve Rusya'nın ekim ayı ya da en geç yıl sonuna kadar Hindistan'la S-400 bataryaları için imzaları atmaya hazır olduğunu söyledi.

Şugayev ayrıca, anlaşmanın bu yıl imzalanması halinde, Hindistan'a S-400 teslimatının 2020'de başlayabileceğini de ekledi. Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü