banner39

Başkurdistan'da halk Rus milliyetçilerinin yürüyüşlerine karşı

Başkurdistan'da halk, her yıl kasım başlarında Rus milliyetçileri tarafından düzenlenen ve halka yönelik saldırılara sahne olan Rus yürüyüşüne izin verilmemesini istiyor

Asya 20.10.2014, 16:05 20.10.2014, 16:05
Başkurdistan'da halk Rus milliyetçilerinin yürüyüşlerine karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başkurdistan’ın başkenti Ufa’da Başkurt isimli sivil kuruluş, şehirde her sene yapılan Rus milliyetçilerinin yürüyüşüne bu yıl engel olacaklarını açıkladı.

Vladimir Putin’in Rus şovenizmi politikasından ilham alan Rus gençler, bölgenin çeşitli bölgelerinde yürüyüş düzenliyorlar. Bu yürüyüşlerde Rus gençleri ahlaksız davranışların yanında yerli halka hakaret ediyor, çocuklara saldırıyorlar.

"Başkurt" sivil kuruluşu, özerk yönetimin başkanı Rüstem Khamitov’a bir mektup göndererek Rus milliyetçilerin yürüyüşüne izin verildiği takdirde buna engel olacaklarını bildirdiler.

Teşkilat aktivistlerine göre Rus milliyetçisi gençler her yıl Kasım ayı başlarında Rusya Federasyonunun çeşitli şehirlerinde "Rus yürüyüşü" düzenliyorlar. Geçen yıl bu yürüyüş Ufa’da gerçekleşmişti. Bu Başkurt cumhuriyeti kamuoyunun tepkisine ve Başkurdistan Cumhurbaşkanına mektup gönderilmesine rağmen yapılmıştı.

Geçen seneki Rus milletçileri yürüyüşünden sonra Rusların yerli halka karşı saldırıları daha da artmaya başladı. 2013 Kasım ayı sonunda bir kköyde Ruslar Başkurt gençlerini dövdüler.

Kumertau şehrinde ise herkesi şok eden bir olay daha yaşanmıştı: Rus gençleri bir imamın evine girerek onu feci şekilde dövmüşlerdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?