banner39

Belarus'ta 3 muhalif lidere gözaltı

Belarus'taki muhalefetin önde gelen 3 lideri gözaltına alındı.

Asya 28.03.2012, 23:06 28.03.2012, 23:06
Belarus'ta 3 muhalif lidere gözaltı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB'li yetkililerle görüşmeye giden Belarus'taki muhalefetin önde gelen 3 isminin havaalanında gözaltına alındığı bildirildi.

Belarus'taki haber ajansları, ülkenin en büyük muhalefet hareketi olan Birleşik Sivil Parti'nin lideri Anatoliy Lebedko, solcu Adil Dünya Hareketi lideri Sergey Kalyakin ve Avrupa Belarus Grubu lideri Aleksandır Ostroşçenkov'un Brüksel uçağına gitmek için bindikleri trende gözaltına alındıklarını duyurdu.

Muhalif liderlerin havaalanına giden trende ''holiganizm'' suçlamasıyla gözaltına alınarak karakola götürüldükleri ve yarın hakim karşısına çıkacakları kaydedildi.

Lebedko, polis tarafından gözaltına alındıkları sırada telefonda gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Vahşi bir özel operasyon gibi görünüyor: Sivil kıyafetli insanlar kompartımanımıza girdiler ve trene güç kullanarak el koydular. (Belarus Devlet Başkanı Aleksandır) Lukaşenko'nun rehineleri olduk'' dedi.

Belarus'ta bazı gazeteci ve muhalif liderlere yönelik yurtdışı çıkış yasağı bulunduğu yönündeki haberler basında yer alırken, yetkililerden bu konuda şu ana kadar bir açıklama yapılmadı.

İnsan hakları savunucuları, eski başkan adayı da dahil 12 muhalefet taraftarının siyasi nedenlerden dolayı cezaevinde tutulduğunu belirtiyor.

AB, Lukaşenko rejimine muhalefete karşı güç kullanması nedeniyle çeşitli yaptırımlar uygulamış ve bu ülkedeki büyükelçilerini geri çağırmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?