Belarus'tan Müslüman işadamı için yakalama kararı

Belarus'un Rusya ile ortak işlettiği gübre işletmesinde ortaklığın bozulmasından sonra işşletmenin hissedarlarından Süleyman Kerimov için yakalama kararı çıkarttı

Belarus'tan Müslüman işadamı için yakalama kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belarus'un Rusya ile ortak işlettiği Uralkaya'daki dünyanın en büyük gübre üreticim işletmelerinden olan şirketin Genel Müdürü Vladislav Baumgertner'in usulsüzlük gerekçesiyle tutuklanmasının ardından fabrikanın yüzde 25'lik hissesine sahip Rusyalı işadamı Süleyman Kerimov hakkında da tutuklama kararı çıkarıldı.

Rus basınında yer alan haberlere göre, tutuklama kararı sebebiyle Moskova ile Minsk arasında bir gerilim yaşanıyor.  Fabrika yetkililerinin görevi kötüye öne sürülüyor. Potas gübresi üretiminde mali usuzlükleri nedeni ile işadamı Kerimov için Belarus yasalarına göre 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Temmuz ayında iki ülkenin ortaklaşa işlettiği Uralkaya Fabrikasında işbirliğinin sona erdirildiği açıklanmıştı. Potas gübresi alanında tekel konumunda olan bu fabrikanın rakibi Belaruskali'ye karşı güçlü rekabet doğacağı, böylece Belarus ekonomisini ciddi seviyede zayıflatacağı düşünülüyor. Belaruskali'nin hisselerinin alımı ile ilgili yaşanan sorunlar da iki ülkeyi karşı karşıya getirirken, Minsk yaşanan olayların ardından Süleyman Kerimov'a tutuklama kararı ile Moskova'ya karşı direnişiyor.

Rusya'nın en zengin işadamları arasında bulunan Süleyman Kerimov'un Forbes'e göre, 7 milyar dolardan fazla serveti bulunuyor. Başta vatanı Dağıstan ve Rusya olmak üzere dev işletme ve bankalarda hisse senedi bulunan Kerimov, geçtiğmiz yıllarda Rusya liginde başarı elde eden Anci Futbol Külübü'nün de sahibi.

HAYIRSEVER KERİMOV

Dağıstan asıllı Müslüman işadamı Süleyman Kerimov, Rusya'nın çeşitli bölgelerinde yaptığı yatırımların yanında spor için de büyük bağışlarda bulunuyor. Rusya müslümanlarının sevilen isimlerinden olan Kerimov ülkesinde camilerin yanı sıra Moskova Merkez Camii yapımı için de 100 milyon dolarlık bağışta bulunmuştu. Ayrıca Hac ibadetini yerine getirmesi için bugüne kadar 20 binden fazla müslümana destek sağladığı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 14:40
banner53
YORUM EKLE

banner39