banner15

Belucistan'da saldırı ve barış aynı gece geldi

Belucistan'da devlet yanlısı olan 2 aşiret lideri ve 6 koruması bombalı saldırıda hayatını kaybetti. Saldırının sorumluluğunu Belucistan bağımsızlık ordusu adlı örgüt üstlendi.

Belucistan'da saldırı ve barış aynı gece geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belucistan Marwar kömür madeni bölgesinde meydana gelen patlamada Marri kabilesinden sekiz kişi hayatını kaybetti.

Görgü tanıkları kimliği belirsiz silahlı adamların roketle saldırdığını ve bir mayın patlaması yaşandığı ifade etti. Belucistan'daki Marri kabilesinin önde gelenlerinin hedef alındığı saldırıda, Mir Gül Han Bajarani, iki akrabası ve beş koruması ile birikte toplam sekiz kişi hayatını kaybetti. Saldırganlar olay yerinden kaçmayı başardı. 

Pakistan'ın güneybatısında İran sınırına yakın bölgede bulunan ve maden yatakları bakımından zengin olan bölgedeki birçok grup, Pakistan'dan ayrılmak istiyor. Belucistan'da yıllardır Pakistan güvenlik güçleri ile ayrılıkçı gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.

Bununla beraber dün gece Marrı kabilesinin başı Mir Jan Marrı liderliğindeki yirmi üç Beluci militan, on yıldır içinde oldukları yasaklı örgütten ayrılarak, örgüte ait silahları Nawab Marrı'ya teslim etmiş ve bundan sonra Pakstan hükümetine bağlı olacaklarını duyurmuştu. Bombalamanın bu gelişmenin arkasından gelmesi 'intikam saldırısı' ihtimalini güçlendiriyor

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 10:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35