banner15

Belucistanlı lider, 'Ben ölmedim' dedi

Belucistan'daki Beluc Kurtuluş Cephesi (BLF) lideri Allah Nazar, Pakistan hükümeti tarafından öldürüldüğü haberlerine video yayını ile cevap verdi

Belucistanlı lider, 'Ben ölmedim' dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'ın güney batısındaki Belucistan eyaletinde ayrılıkçılar, liderleri Allah Nazar'ın öldürüldüğü iddialarına karşılık, kendisine ait bir video kaydı yayınladı.

Bölgedeki ayrılıkçılar tarafından yayınlanan video kaydında, Nazar, "yürütülen mücadeleye" liderliğini sürdürdüğünü ifade ederek, "Bir süredir hükümet öldüğüm yönünde propaganda yürütüyor. Bu açık bir yalandır" dedi. Beluc Kurtuluş Cephesi (BLF) sözcülüğü de ağustosta öldüğüne inanılan Nazar'a ait videonun bu ay çekildiğini öne sürdü.

Belucistan İçişleri Bakanı Sarfaraz Bugti, eylül ayında yaptığı açıklamada, Nazar'ın Avaran bölgesinde ağustosta düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğünü iddia etmişti.

BLF, özellikle mineral madenler açısından zengin olan Belucistan bölgesinde yıllardır hükümetle çatışmaya devam ediyor. Ülkenin en fakir ve az gelişmiş eyaleti olan Belucistan'da ayrılıkçılar, gaz ve mineral kaynaklarının Pakistan'ın diğer eyaletleri tarafından sömürüldüğünü öne sürüyor.

Ayrılıkçı militanlar, hükümet ve güvenlik birimlerine ait hedeflere bombalı saldırı ve adam kaçırma gibi eylemler düzenliyor. Gaz boru hatları ve diğer altyapı tesisleri de ayrılıkçıların hedefinde bulunuyor. Bununla birlikte, insan hakları örgütleri, merkezi hükümetin şüpheli ayrılıkçılara yönelik adam kaçırma, işkence ve yargılamadan öldürme kampanyası yürüttüğünü ileri sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 11:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35