banner39

'Big Brother'ın Çincesi yarım milyon kamera!

Çin’in 30 milyon nüfuslu Chongqing şehrine yarım milyondan fazla güvenlik kamerası yerleştirilerek kent halkı kontrol altında tutulacak

Asya 10.03.2011, 13:38 10.03.2011, 14:34
'Big Brother'ın Çincesi yarım milyon kamera!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin’in dev kentlerinden biri Chongqing’de önümüzdeki yıla kadar 500 binden fazla gözetleme kamerası yerleştirilerek dev bir güvenlik sistemi kurulacak. Çin’li gazete ‘Global Times’ın verdiği bilgiye göre ülkenin güneybatısındaki otuz milyon nüfuslu metropole kurulacak kamera ağı 1,85 Milyar Avro’ya malolacak.

Chongqing Emniyet Müdürü Wang Zhijun, New York’a yapılan 11 Eylül 2001 saldırısından sonra, burada kurulacak sistemin dünyanın en büyük güvenlik sistemi olacağını söyledi. Zhijun, dev yerleşim merkezinde yarım milyon gözetleme kamerası ile kurulucak güvenlik ağı ile suç işlemenin önleneceğini, ayrıca acil durumlarda kurtarma operasyonları için de büyük kolaylık sağlayacağını kaydetti. Kurulacak kamera ağındaki görüntülere tüm resmi kurumlar ulaşabilecek.

Chongqing’te organize suçlara karşı yapılarn araştırma ve operasyonlar sonucu iki yıl önce yüksek dereceli bürokratlardan suçlara karışan çok sayıda devlet memuru yakalanmıştı. Şehrin Komünist Parti başkanı Bo Xilai’nin suçlulara karşı yaptığı istikrarlı çalışma Pekin’de de takdirle karşılanmıştı. Bo Xilai’nin gelecekte Çin’in üst düzey yöneticiler dairesine girebileceği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?