banner15

Binlerce Hintli yolsuzluğa karşı meydanlarda

Hindistan'da devam eden yolsuzluklara karşı mücadelesi ile sembol haline gelen Hazare destekçisi binlerce kişi gösteri düzenledi ve hükümetin biran önce olumlu yönde adım atmasını talep etti

Binlerce Hintli yolsuzluğa karşı meydanlarda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'da yaklaşık 10 bin kişi, 74 yaşındaki Anna Hazare adlı yolsuzluk karşıtı militanın açlık grevine destek için gösteri düzenledi.

Dün gerçekleştirilen gösteride Hindistan hükümetinin yolsuzluklara karşı bir an önce adım atması çağrısı yapıldı.

Yolsuzluk ve rüşvet skandallarının ardı arkasının kesilmediği Hindistan’da Mahatma Gandi hayranı Anna Hazare adlı militanın medyatik kampanyası Yolsuzlukla Mücadele Hareketi, binlerce kişinin desteğini aldı.

'HÜKÜMET ADIM ATARSA; BİZ DE ADIM ATARIZ'

Hindistan’da radikal eylemciler, aylardır ölüm orucu yöntemini siyasi baskı unsuru olarak kullanıyor.

Hazare destekçileri ise hükümetin kendisinden talep edilen adımları biran önce atmasını istiyor.  Hazare’nin en yakın destekçilerinden biri konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şayet hükümet talep ettiğimiz adımları atarsa, biz uzlaşma yönünde adım atacağız,” diyerek hükümete mesaj gönderdi.

Başbakan Mahmohan Singh ise, Gandi’den esinlenilen bu ölüm orucunu "tamamen yersiz" ve "antidemokratik" diye niteledi.

Gözlemciler, bu yeni krizin, büyümenin yavaşladığı ve fiyatların yükseldiği Hindistan’da hükümet karşısında genel bir güvensizlik hareketine dönüşebileceği uyarısında bulunuyorlar.

AÇLIK GREVİ İÇİN HAZIRLANIYOR

Pasif direniş yöntemiyle yolsuzlukla mücadele eden ve halkın büyük desteğini alan 74 yaşındaki eylemci Anna Hazare, Hindistan hükümetinin yolsuzluk karşıtı yasa tasarısını güçlendirmesi amacıyla 15 gün sürecek açlık grevine başlamak üzere cezaevinden çıkmıştı.

Hazare, hükümetin, sert tedbirler içerecek yolsuzluk karşıtı yasa tasarısı hazırlamasını istiyor. Bu amaçla, ölüm orucu yapmak istedi. Güvenlik güçleri bu eyleme müdahale etti.

Hazare, geçen hafta gözaltına alındı, tutuklandı ve cezaevine konuldu. Gandi tarzı pasif direnişle yolsuzluk mücadele yöntemini seçen Hazare'nin serbest bırakılması için onbinlerce kişi gösteri yaptı.

Anna Hazare de ölüm orucu yapmasına izin verilmesi koşuluyla cezaevinden çıkmayı kabul etti.

Hazare, Yeni Delhi'de çoşkulu bir kalabalığın tezahüratları arasında cezaevinden çıktı. Hazare, 15 gün sürecek açlık grevi yapacak. Bu eyleme halktan büyük destek gelmesi bekleniyor.

Hazare, yolsuzluk, görevi kötüye kullanma ve rüşvet davalarında başbakan ile üst düzey hakimleri yargılama dışında bırakan, mecliste görüşülmekte olan yasa tasarısında değişiklik yapılmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 11:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35