Bir garip ülke Hindistan'da lise öğrencilerine yabancılarla evlenmem sözü verdirildi

Asya 12.11.2019, 15:09
Bir garip ülke Hindistan'da lise öğrencilerine yabancılarla evlenmem sözü verdirildi

Hindistan'da  Bengal'in uzantısı olan Assam eyaletinin çevresinde Mizoram eyaletinin başkenti Aizawl'da 9 Eylül Pazartesi günü yüzlerce lise öğrencisi 'yabancılarla' evlenmemeye söz verdi. 

Öğrenciler kültürlerini ve kimliklerini koruma çabası gösterme sözü verdi.

Yemin töreni Mizos'un yabancıların tehdidi altında olduğunu iddia eden ve kuzeydoğu eyaletindeki en büyük öğrenci topluluğu olan çok uluslu öğrenci organizasyonu Mizo Zirlai Pawl (MZP)'ın büro sahipleri tarafından yönetildi.

MZP'nin kıdemli ofis sorumlusu Ricky Lalbiakmawia, “Kimliğimizin kaybolabileceğinden korkuyoruz ve bu kampanyayı başlattık” dedi. Birkaç yıldan beri bu kampanyayı organize ettiklerini ve hem kız hem de erkek olan daha yüksek sınıftaki öğrencilere her yıl Eylül ayında yemin ettirdiklerini iddia etti.

Lalbiakmawia, “Kampanyamız hem erkekler hem de kadınlar içindir, ancak, yabancılarla evlilik evliliklerinin çoğu Mizo kadınlar ve Mizo olmayan erkekler arasında gerçekleştiğinden, esas dikkatimiz kadınlara” dedi. 

2011 nüfus sayımına göre, Mizoram'daki nüfusun yüzde 87'si Hristiyanlardan oluşmaktadır. Devlet, zamanlanmış kabileler için ayrılan 40 meclis sandalyesinin 39'unda aşiret hakim bir ülkedir.

Mizoram, Parlamentonun Mizo dini ve sosyal uygulamaları, arazi mülkiyeti, geleneksel yasalar hakkında devlet meclisinin izni olmadan karar veremeyeceğini belirten Anayasanın 371. Maddesinin (G) maddesi uyarınca özel bir statüye sahiptir.

Lalbiakmawia, “Kimseyi rehin almaya zorlamıyoruz, bu isteğe bağlı. MZP Mizos'a karşı değil, ancak Mizos'un Mizos ile evlenmesini öneriyoruz, ”dedi.

Geçtiğimiz yıl, güçlü bir gençlik derneği olan Genç Mizo Derneği (YMA), devlet meclisinin Mizo'lu olmayan bir kadınla evlenerek Mizo'luların kabile statüsünü kaybetmesini sağlayan bir yasa çıkarması gerektiğini öne sürdü.

Mizoram dışından insanların eyalette toprak satın almasına izin verilmez ve devleti ziyaret edenler Mizoram'a girmek için İç Hat İzni (ILP) almak zorundadır.

Kaynak: christianmirror

Yorumlar (1)
ben melih 4 yıl önce
mashAllah cok iyi bir forum
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?