banner15

Bir Hindu radikali; Modi'nin portresi

Müslüman karşıtlığı ile bilinen ve Gücerat'ın yönetimindeyken 2 bin Müslümanın ölümünden sorumlu tutulan Hindistan Başbakanı Modi, G-20 zirvesi için Türkiye'ye geliyor

Bir Hindu radikali; Modi'nin portresi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'ye resmi ziyarette bulunan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, İngiliz Parlamentosuna hitap eden ilk Hindistan Başbakanı oldu. Modi, haftasonu ise G-20 toplantısı için Türkiye’de olacak.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un davetlisi olan Modi'nin, başkanlığını yaptığı Gucerat eyaletinde Müslümanlara yönelik 2002'deki şiddet olaylarını önlemediği için İngiltere'ye girişi 2012 yılına kadar yasaktı. Hindistan'ın Gucarat eyaletindeki olaylarda 2 bine yakın kişi hayatını kaybetmişti. Modi Hindu - Müslüman çatışmalarında gerekli güvenlik önlemlerini almayarak Müslümanların katliama maruz kalmasına seyirci kalmakla suçlanmıştı.

Söz konusu olaylar bir tren yangınında 85 Hindunun ölmesi üzerine çıkmıştı. Gucerat Başkanı olan Modi, bu olaylardan Müslümanları sorumlu tutan açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalar üzerine ayaklanan Hindular Müslümanlara saldırmış ve 2 bine yakın Müslüman ölmüştü. Modi, olaylara seyirci kalmıştı.

Hakkında 2002 yılındaki olaylardan dolayı birçok dava açılan Modi hükümeti bu davalardan bazılarından hüküm giyerken Modi şu ana kadar ceza almadı.

Olay üzerine bazı ülkeler Modi’yi kara listeye almış; ABD ve İngiltere uzun yıllar kendisine vize vermemişti.

Asıl adı Narendra Damadordas Modi olan 62 yaşındaki Gücerat eyaleti başkanı, çaycı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Modi, genç yaşında bugün Bharatiya Janata Party (BJP) fikir okulu olan aşırı Hindu milliyetçisi Rashtriya Swayamsevak Sang'a (RSS) katıldı.

Partide hızla yükselen Modi, 2001 yılında eyalet seçimlerinde Gücerat eyaleti başkanı oldu. Kısa sürede eyaleti bir endüstri merkezi haline getiren Modi, hükümeti mevcut hükümet Kongre partisi ve Müslüman gruplarca Müslüman karşıtı olmakla suçlandı.

TÜRK MEDYASI İLGİSİZ

Fehmi Koru, Haberturk'te bugün çıkan yazısında Türkiye'ye gelecek olan Modi hakkında neden yerli medyada yeterince yazı ve haber yayınlanmadığını soruyor. Koru yabancı basında Modi hakkında İngiltere ziyareti vesilesiyle çıkan haberlerden örnekler veriyor.

Guardian Gazetesi’nin kendisi de “Hindu” olan ekonomi sayfaları sorumlusu Aditya Chakrabortty, “Bunca zaman uzağında tuttuğu Modi’yi, İngiltere, şimdi neden kırmızı halıyla karşılıyor?” diye soruyor.

Hindistan’ın tanınmış yazarlarından Pankaj Mishra da bir başka Modi olayını yazısına taşıyor: 2005 yılında Modi yine Gucerat’ın yönetiminde. Polis, Şeyh Sahrabuddin adlı birini öldürmüş. Modi, kampanya konuşmasında, “Evinde yasadışı silah bulunduran birine başka ne yapılabilirdi ki? Hak etmişti, öldürüldü” demiş, dinleyenlerin “Öldür onu, öldür onu” naraları arasında...

Modi ayrıca ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Af Örgütü ve Greenpeace gibi önemli STK’ların hesaplarını bloke etmişti.

Modi’nin partisi BJP’nin önde gelen isimleri de söylemlerinde İslam karıtlığında Modi’den geri kalmıyor. Kimi “İneğin etini yiyenler başka ülkeye” derken, kimisi söylemlerini “Kutsal kitaplarımız inek eti yiyenlerin günahkâr olduğunu, günahkârların da öldürülmesi gerektiğini yazıyor” aşırılığına vardırmış durumda.

Hindistan Kültür Bakanı Mahesh Sharma ise sergilenen aşırılıkları topluca protesto eden önde gelen yazarları ayıpladıktan sonra, “Yazmalarının engellendiğini söylüyorlar; önce yazmayı durdursunlar, sonrasına bakalım” demişti.

Modi’nin üye olduğu RSS ise 1992 yılında 1527’de inşa edilen Babri Camii’nin yıkımından sorumlu tutuluyor.

DÜNYA BÜLTENİ'NDE KONUYLA İLGİLİ DAHA ÖNCE YAYINLANAN HABER VE ANALİZLER

HİNDİSTAN’DA SEÇİM ÖNCESİ GELİŞMELER

İNGİLTERE HİNTLİ BAŞKANA BOYKOTU KALDIRDI

MODİ VE YÜKSELEN HİNDU MİLLİYETÇİLİĞİ

KEŞMİR’E OTONOMİYİ KALDIRMA ŞOKU

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35