banner39

Bişkek'te devletin zirvesi fidan dikti

Kırgızistan Devlet Başkanı Atambayev, Başbakan Satıbaldiyev ve diğer üst düzey görevliler Bişkek parkında yeşillendirme çalışmasına katıldı, ağaç dikti

Asya 09.04.2013, 01:53 09.04.2013, 01:53
Bişkek'te devletin zirvesi fidan dikti

Murat Hayati / Dünya Bülteni  

Baharın gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte Kırgızistan’da geleneksel hale gelen yeşillendirme ve fidan dikimi gerçekleşti. Her yıl düzenli olarak devlet memurlarının katılımı ile kamu binaların bahçeleri ve parklarına yapılan temizlik, yeşillendirme ve çiçek ekim çalışmasına devletin zirve isimleri için de katıldı.

Başkent Bişkek’teki Zafer parkında başta Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, Başbakanı Cantörö Satıbaldiyev, Bişkek Belediye Başkanı İsa Ömürkulov ve diğer üst düzey görevliler katıldı.

Havanın elverişli olduğu günde fidan dikim çalışmaları hayli neşeli bir ortamda gerçekleşti. Yüzlerce fidan arasında Japonya’dan getirtilen Sakura ağaçları da dikildi. İki ülkenin dostane ilişkisini yansıtacak olan bu Sakura ağacın çiçeklenmesi, 2-3 yıl sonra Bişkek parklarında görmek mümkün.  

Diğer taraftan eski Devlet Başkanı Roza Otunbayeva başkanlığında yürütülen vakıf tarafından fidan dikim çalışması yapıldı. Bu kapsamda Atatürk parkına düzenlenen dikim işinde 400’den fazla kül ağacı toprağa yerleştirildi. Otunbayeva da eline aldığı kazma kürek ile çukurlar açarak fidan kökünü toprakla buşturdu ve ağaçlara cansuyu verdi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?