banner15

Bişkek'te Manasçı Cusup Mamay için tören

Vefat eden dünyaca ünlü çağdaş manasçı Cusup Mamay için Bişkek’te anma töreni düzenlendi. Yazılı üç farklı Manas destanı versiyonundan birinin sahibi olan Mamay için düzenlenen resmi törene katılım yoğundu

Bişkek'te Manasçı Cusup Mamay için tören

Dünyaca ünlü manasçı Cusup Mamay, 1 Haziran'da hayata veda etti. Mamay Kırgızistan'ın başkenti Bişkek’te düzenlenen resmi bir törenle anıldı. Tören, Cusup Mamay'ın yaşamından kesitler sunan bir filmin gösterimiyle başladı.

Gösterimin ardından Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Elvira Sariyeva açılış konuşması yaptı. Ünlü halk yazarları Beksultan Cakiyev ve Topçubek Turgunaliyev de; Cusup Mamay'la ilgili anılarını anlattı.

Kırgız yazar Beksultan Cakiyev, Cusup Mamay hakkında şu ifadeleri kullandı; "Cusup Mamay bizim diğer ünlü manasçılarımız gibi, Kırgızların ruhani karakterini, değerini koruyan insanlardan biriydi. Çünkü manasçılar olmazsa Manas Destanı olmaz.

Manas Destanı olmazsa da Kırgız halkının ruhu bu kadar yüksek olmaz. Kırgız halkı manasçılara yüksek değer veren, onlara derin saygılar duyan bir halk. İşte Çinli (Mamay, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan Kırgızlarındandı) Cusup Mamay'ı da, ilk baştan beri Kırgızistanlı bir manasçı olarak tanıyoruz. Tüm Kırgız halkının başı sağolsun.

EN BÜYÜK MANASÇILARDAN BİRİ 

Anma programının ikinci bölümünde, Kırgız Filarmoni Orkestrası Manas operasından bir bölüm sundu. Çağdaş manasçılar da, Manas Destanının Cusup Mamay versiyonundan kesitler okudu.

Sahneye çıkan halk ozanları da veda atışmaları yaptı. Doğu Türkistan Kırgızlarından olan Mamay, ömrünü Manas Destanı'na adadı. Mamay, 7 yaşında okuma yazma öğrendi, 21’inci yüzyılın en büyük manasçılarından biri oldu. 

Manas Destanı'nı, Manas'ın 8. kuşağına kadar söyleyen tek manasçı olarak tanındı. Ağabeyi Balbay’ın, Çin’deki Kırgızlar arasında Manas söyleyenlerden derlediği Manas satırlarıyla, Manas Destanı okumaya başladı. 

DESTAN KORUMAYA ALINDI

Bu nedenle, 10 yıl Çin hükümeti tarafından ev hapsinde tutuldu. Ev hapsi sırasında Arap harfleriyle 16 ciltten oluşan Manas Destanı'nı el yazısıyla tamamladı. Hazırladığı destanı, han iktidarının baskısıyla kendi elleriyle yakmak zorunda kaldı. İkinci kez 16 ciltlik bir el yazması daha hazırladı. 1980’de Şincan iktidarınca devlet korumasına alındı. 

Kırgızistan’a birkaç kez gelen Cusup Mamay’a birinci derecede Manas ve Ak-Şumkar madalyalarının yanısıra, Çin Halk Cumhuriyetindeki en değerli ödül olan Dağ Gülü 2 kez verildi.

HALK KAHRAMANI OLDU

Mamay, 17 Şubat 2004'de Doğu Türkistan'da Şincan Tiyanşan edebiyat ve sanat ödüllerinin Seçkin Katkı Ödülüne de layık görüldü.

Son olarak ölümünden bir gün önce, 31 Mayıs 2014'te, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ülkedeki en değerli ödül olan ‘Kırgızistan Halk Kahramanı’ ödülünün Cusup Mamay'a verilmesi kararını imzaladı. Mamay böylece manasçılar arasında bu ödülü alan ilk kişi oldu.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 08:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48