banner39

Bişkek'te STK'lar ABD üssüne karşı

Kırgızistan’daki Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, ABD’nin Manas askeri üssün kapatılmasını destekliyor.

Asya 01.05.2013, 02:09 01.05.2013, 02:09
Bişkek'te STK'lar ABD üssüne karşı

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kırgızistan’ın “Jönele” Genç Sivil Hareketleri, Devlet Başkanı Almazbek Atambayev’in ABD’nin Manas’taki üssün 2014 yılında kapatılacağı fikrini destekleyerek, ancak Washington tarafından üssün uzatılması ile ilgili görüşmelerin yapıldığı kuşkusunu ortaya koydu.

Hareket lideri Atay Beyşenbekuulu, düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Kırgızistan’daki askeri varlığın durdurulması ile çeşitli protesto gösterilerin düzenlediklerin hatırlatarak, Bişkek Yönetimi ile Washington arasında üssün süresinin uzatılması ile ilgili görüşmeler yapıldığını bu durumdan kuşku duyduklarını dile getirdi. Genç sivil hareketleri olarak üssün kapatılması ile ilgili başvuru dilekçe yazılarını Çin, Rusya, Kazakistan ve İran Büyükelçiliğine yollayarak, komşu ve stratejik ülkeler tarafından destek istediklerini kaydetti.     

Atay Beyşenbekuulu, Manas üssünün kapatılması ile ilgili tüm çalışmaların hızlandırılacağını belirterek, en sonunda halkın yeterli imzası ile ABD’nin askeri varlığı referandum yoluyla belirleneceğini vurguladı.

“Narodnıy Front” Örgütü Başkanı Abdımalik Mırzayev, Devlet Başkanı Almazbek Atambayev’in ABD üssün 2014 yılında kapatılacağı sözünü hatırlatarak, bu fikri desteklediklerini söyledi. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) de üssün çıkartılması ile ilgili net tavır sergilemediklerinden yakınan Mırzayev, “KGAÖ Amerikan üssüne karşı gelemeyecekse biz o halde KGAÖ’yü desteklemeyiz” ifadesini kullandı.  

Sivil toplum kurumları temsilcileri bundan sonra da üssün çıkartılması için karşı hareketlerin devam edeceğini belirtti.

 

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?