banner15

Bişkek'te teravihler hatimle kılınıyor

Kırgızlar hatimle teravih için başkentteki tüm camileri dolduruyor; şehir dışındaki camilerde teravih ise bilinen şekilde daha kısa sürüyor

Bişkek'te teravihler hatimle kılınıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bişkek Müftülüğünün talimatı üzerine, "Hatimle Teravih" kılma geleneğini devam ettiren camilerde teravihi, müftülük tarafından görevlendirilen en seçkin 3 hafız kıldırıyor. Başkentin merkez camisinde hatimle teravih namazını 4 hafız imam, bir de güzel ve etkili ses tonuyla cemaatin sevgisini kazanmış 15 yaşındaki bir genç kıldırıyor.

Kırgızlar hatimle teravih namazını kılmak için başkentteki tüm camileri tıklım tıklım dolduruyor. Vatandaşlar büyük bir sabır ve şevkle bir buçuk saat boyunca teravih namazını kılıyor, teravih namazının ardından imamın duasıyla kalkıyor. Şehir dışındaki camilerde teravih bilinen şekilde daha kısa sürüyor.

Merkez camilerinde teravih namazı, hafız imamların vaazıyla başlar, yatsı namazı, teravih ile vitir namazıyla sona erer. Daha sonra, en güzel sesli Kırgız çocukları Kuran Kerim'i sesli okur, cemaat dinler. Teravih namazından sonra vatandaşlar birbirlerine sarılarak kutlar. Camilerde cemaat, teravih namazını kılmak için gelenlerin sayısının her geçen yıl arttığını dile getirir. Cemaat, yarın tekrar camide buluşmak üzere evlerine dönerler. 

CAMİDEKİ İFTAR SOFRASI

Kırgızistan'da tüm camilerin avlusunda veya özel büyük odalarda her yıl olduğu gibi iftar sofrası açılıyor. İftar sofraları Araplar ile Kırgızlar tarafından veriliyor. Merkez camide her gün bin kişiye iftar veriliyor, diğer camilerde 100-200 kişiye iftarını açma imkanı sağlanıyor.

Cami iftarlarına etli pilav hazırlanıyor. Sofrada, karpuz, elma, armut, üzüm, salata ve Kırgız sofralarının vazgeçilmezi olan tandır ekmek türleri yer alıyor. Sofraya ayrıca, içecekleri arasında at sütünden yapılmış taze "kımız" da yer alıyor. Kırgız gençleri, toplu iftar sofralarında dayanışma içinde büyüklere hizmet etmeyi ihmal etmiyor. Akşam ezanın okunmasıyla birlikte cemaat önce akşam namazında saf tutuyor daha sonra iftar sofrasının başına geçip iftarını açar.

Bişkek'teki El-Munara camisinde toplu iftar veren Talay Kurmanaliyev adlı bir hayırsever, camilerde iki yıldır iftar vermeye başladığını söyledi. Kurmanaliyev, bu ay merkez camisinde ve El-Munara camisinde ailesinin hayrına iftar verdiğini bir iftar için yaklaşık 2 bin dolar ayırdığını belirtti. Camideki toplu iftara fakir fukaranın geldiğini anımsatan Kurmanaliyev, iftar sofrasını Allah rızası için yaptığını vurguladı.

Ramazan Kırgızistan'da yıldan yıla daha fazla farkediliyor, ilgi görüyor. Bişkek'te Alamedin sebze ve meyve pazarında Ramazan ayı boyunca bir başka hareketlilik görülüyor. Özellikle pazara yakın köylerde yaşayan Dungan halkı ile Uygurların pazarda iftar sofraları için yoğun alışveriş yaptığı dikkat çekiyor. Pazar satıcıları, iftar sofrası için en çok hurma, kurutulmuş elma çeşitleri, ceviz, kuruyemiş ile undan yapılmış çakçak, seldeçe, Kırgız pahlava, zanza tatlıların tercih edildiğini söylüyor. Yaz mevsimine rast gelen Ramazan ayında Kırgızistan'ın kuzeyinde ve güneyinde yetiştirilen yerli meyvelerden en çok karpuz, kavun, şeftali, nar ve üzüm tüketiliyor ve sebzede tercih domates, salatalık, biber ve patlıcan oluyor.

Ülkede iftar sofralarında tatlıya nazaran etli yemeklere daha çok yer veriliyor. Alamedin kapalı çarşısında oruçlu insanlar için kurulan Kırgız milli çadırının önünde kımız bidonu dikkat çekiyor. Orucu açmaya gelen müşterilere çadır sahipleri tarafından orucun açılması için soğuk kımız içeceği sunuluyor.

Kırgızistan'da ramazanda özellikle çocuklar için ayrı bir anlamı olan "Caramazan" geleneği yıllardır bütün canlılığıyla sürdürülüyor. "Caramazan", çocukların kapı kapı dolaşıp maniler söyleyerek para, meyve, şeker veya kuru yemiş alma geleneğine verilen ad. Kapıya gelen çocuklar isteklerini ev sahibine manilerle belirtir ve dua eder. Eve gelenler genellikle boş çevrilmez. Caramazan manisini her Kırgız çocuğu biliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 12:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35