BM Arakan'daki zulmü 'izliyor'

Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddet olaylar konusunda BM Genel Sekreter Sözcüsü Nesirky, ''Gelişmeleri endişeyle izliyoruz'' açıklamasını yaptı.

BM Arakan'daki zulmü 'izliyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletindeki Rohingya Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin çelişkili bilgiler geliyor. Şu ana kadar olay bölgesine girebilen tek yabancı ekip olan Birleşmiş Milletler'in yardım ekipleri, ölü sayısının ne hükümetin verdiği kadar az, ne de aktivistlerin bildirdiği kadar yüksek olduğunu aktardı.

Yerel kaynaklar ve resmi makamlar, şiddet olaylarında hayatını kaybedenlere ilişkin oldukça çelişkili bilgiler veriyor.

Myanmar resmi makamları, olayın "Rohingya Müslümanları ile Budistler arasında yaşanan bir çatışma olduğunu" ve ölü sayısının 80 civarında olduğunu açıklarken, Rohingya Müslümanlarının aktivist grupları ise rakamın çok daha yüksek olduğunda ısrar ediyor.

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, Myanmar yönetimi önceliğini olay bölgesindeki çatışmayı kontrol altına almak olarak belirledi.

Yerel kaynaklar ise çatışmaların nispeten yavaşladığı bilgisini doğruluyor.

Yaklaşık 100 bin Rohingya Müslüman'ın yerinden edildiği bölgede, sıkı yönetim ilan edilmiş durumda.

SALDIRILAR MÜSLÜMANLIĞA KARŞI

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Myanmar Sorumlusu Sait Demir,  geçen hafta Myanmar'da olduğunu, ülkeye giremediklerini yalnızca Rohingya Müslümanlarının yaşadığı Bangladeş sınırındaki kamplara girebildiklerini anlattı.

Bölgeden kaçan halkla göç yollarında görüştüklerini kaydeden Demir, "Son bir ay içerisinde bin 500 civarında Müslüman katledilince, Arakanlı Müslümanlar Bangladeş'e sığınmak istedi. Fakat Bangladeş hükümeti, siyasi şartların ve maddi imkanlarının yetersiz olması sebebiyle bunu kabul etmiyor. Bangladeş'e girmeyi başaran yaralılar da kaçak olarak gelebiliyor. Tedavi olmakta bile zorlanıyorlar. Camileri yakıyorlar. Camilerin etrafını kuşatarak Cuma namazına gidilmesini bile engelliyorlar. Saldırılar tamamen Müslümanlığa karşı" diye konuştu.

BM GELİŞMELERİ ENDİŞE İLE İZLİYOR

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddet olaylarına ilişkin, ''Gelişmeleri endişeyle izliyoruz'' dedi.

Nesirky, günlük basın toplantısında, Myanmar'da Müslüman azınlık ile Budist yerleşimciler arasında çıkan çatışmayı değerlendirdi.

Bölgedeki gelişmelerin çok yeni olduğunu, bundan dolayı henüz sağlıklı bir bilgiye ulaşılamadığını belirten Nesirky, Myanmar'ın Arakan eyaletinde yaşananların üzüntü verici olduğunu dile getirerek, ''Gelişmeleri endişeyle izliyoruz'' diye konuştu.

Bölgede gözlem yapmak isteyen BM çalışanlarının Myanmar yetkilileri tarafından tutuklandığını doğrulayan Nesirky, ''Ülkede bir grup BM çalışanının devlet yetkilileri tarafından alıkonulduğu doğru. Bölgedeki BM kordinatörümüz hükümete bu konuda bir başvuruda bulundu. Ancak henüz yetkili bir ağızdan cevap almış değiliz'' ifadesini kullandı.

Nesirky, Myanmar'daki gelişmeleri yakından takip edeceklerini belirterek, şu an ülkedeki pozisyonlarının daha fazlasını yapmak için müsait olmadığını kaydetti.

Suriye ile ilgili soruları da yanıtlayan Martin Nesirky, ülkede son yaşanan şiddet olaylarını değerlendirirken, şunları kaydetti:

''Yaşananların korkunç bir şey olduğu kesin. Olaylarda ağır silahların kullanıldığını BM'nin en yetkili ağızları zaten açıkladı. Ancak kesin yaralı ve ölü sayısına ulaşmak zaman alacak. Her şeyin tamamen açığa çıkması için Birleşmiş Milletler ekibi bölgede çalışmalarına devam ediyor. Umarım yakın zamanda bir sonuç alırız.''

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 07:17
banner53
YORUM EKLE

banner39