banner39

BM Myanmar'da şiddete karşı uyardı

Birleşmiş Milletler, Myanmar'da Müslümanlara karşı şiddetin ülkedeki ekonomik ve siyasi reform sürecini tehdit ettiği konusunda uyardı.

Asya 25.10.2013, 12:44 25.10.2013, 12:44
BM Myanmar'da şiddete karşı uyardı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Myanmar İnsan Hakları Durumu BM Özel Raportörü Tomas Ojea Quintana, ülkedeki Müslüman karşıtlığı ve şiddetin  yükselişine karşı uyardı.

Quintana, Myanmar hükümetinin ayrımcı görüşlerinin yayılmasına karşı mücadele ve savunmasız azınlıkları korumak için daha fazlasını yapması gerektiğini ekledi.  60 milyonluk ülke nüfusunun yaklaşık yüzde beşini oluşturan Rohingya (Arakan) Müslümanları,  1948 yılındaki bağımsızlık ilanından bu yana zulüm, işkence, ihmal ve baskılarla karşı karşıya.

Bu yıl yaşanan şiddet olaylarının ardından 140 bin kişi evsiz bırakıldı. Bu şiddet olaylarının ülke genelinde Müslüman karşıtı söylemi artırdığına dikkat çeken Quintana, durumun "reform sürecine karşı en ciddi tehditlerden biri" olduğunu, Müslüman çoğunluklu bölgenin halen "derin krizde" bulunduğunu söyledi.  İnsan hakları örgütleri ülkedeki Müslümanlara karşı şiddete göz yumduğu için Myanmar hükümetini suçluyor.

Müslümanlara karşı ayrımcılığın temel sorun olarak ele alınmadığını vurgulayan BM temsilcisi, güvenlik personeli de dahil olmak üzere, geçen Haziran'daki şiddet ihlallerinde yer alanlarla ilgili iddiaların da soruşturulmadığını belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?