banner15

BM Özel Raportörü Lee'den Myanmar kararı

Myanmar hükümetinin, ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiği BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Lee'nin komşu ülkelerdeki mağdurlarla görüşeceği açıklandı

BM Özel Raportörü Lee'den Myanmar kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar hükümetinin, ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiği Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee'nin, komşu ülkeler Bangladeş ve Tayland'ı ziyaret edeceği bildirildi.

Lee, yaptığı yazılı açıklamada, "BM sistemi tarafından bana emredildiği şekilde, Myanmar'daki insan hakları ihlalleri ve istismarlarına maruz kurbanlara yardımcı olabilmek adına bu denli önemli görevimi devam ettirmeye kararlıyım." ifadesini kullandı.

Myanmar hükümetinin ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiğini ve görev süresi boyuncu kendisiyle hiçbir şekilde iş birliği yapmayacağını bildirdiğini anımsatan Lee, bu kararın işini zorlaştırdığını vurguladı. Lee, buna rağmen, komşu ülkeler Bangladeş ve Tayland'a sığınan kurbanlarla doğrudan görüşmeler yaparak Myanmar'daki insan hakları ihlallerini raporlaştıracağını kaydetti.

"MYANMAR HÜKÜMETİNİN BU KARARINDAN ŞAŞKINLIĞA VE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM"

Özel Raportör Lee'nin 18-24 Ocak'ta Bangladeş, ardından da 30 Ocak'a kadar Tayland'ı ziyaret edeceği, hazırlayacağı raporu da BM Cenevre Ofisi'nde mart ayında düzenlenecek İnsan Hakları Konseyine sunacağı öğrenildi.

Lee, 20 Aralık 2017'de yaptığı açıklamada, Myanmar hükümetinin ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiğini ve görev süresi boyunca kendisiyle hiçbir şekilde iş birliği yapmayacağını bildirdiğini aktararak, karara sert tepki göstermişti.

Myanmar hükümetinin bu kararının "ön yargılı" ve "adaletsiz" olduğunu vurgulayan Lee, "Myanmar hükümetinin bu kararından şaşkınlığa ve hayal kırıklığına uğradım. Görevim süresince benimle iş birliği olmadığını gösteren bu deklarasyon, sadece, Arakan eyaletiyle ülkenin geri kalanında bazı korkunç olaylar yaşandığının göstergesi olarak görülebilir. Myanmar'ın bu yola girmeye karar vermesi utanç verici." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 21:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35