banner39

BM'den Endonezya'ya Rohingya teşekkürü

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Endonezya’nın Rohingyalı Müslümanlar konusunda çözüm arama ve yardım çabalarındaki aktif rolünü takdirle karşıladıklarını söyledi

Asya 06.02.2018, 11:10 06.02.2018, 11:10
BM'den Endonezya'ya Rohingya teşekkürü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Rohingya konusundaki çabalarından dolayı Endonezya’ya teşekkürlerini iletti.

Endonezya'da resmi temaslarda bulunan Hüseyin ve beraberindeki heyet, Devlet Başkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.

Görüşmede Hüseyin, Endonezya’nın Rohingyalı Müslümanlar konusunda çözüm arama ve yardım çabalarındaki aktif rolünü takdirle karşıladıklarını belirtti.

Geçen ay sonu Bangladeş’e yaptığı ziyarette Widodo, Endonezya'nın Rohingya krizinin çözüme kavuşması amacıyla daha önceden BM ve BM İnsan Hakları Komisyonunda sergilediği tutumu uluslararası alanda aynı şekilde sürdüreceklerini açıklamıştı.

Endonezya, geçen yılın eylül ayında da Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik şiddet olaylarına karşılık Myanmar hükümetine barış ve istikrarın sağlanması, şiddetten kaçınılması, din ve ırk ayrımı yapılmaksızın bölge halkının korunması ve insani yardımların erişimine izin verilmesi konularını içeren çözüm teklifinde bulunmuştu.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

BM'nin açıkladığı son verilere göre, geçen yıl 25 Ağustos'tan bu yana Myanmar'daki şiddetten kaçan 655 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş'e sığındı. Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu sayı 350 binin altına geriledi.

Öte yandan, uluslararası insan hakları kuruluşlarının yayınladığı uydu görüntülerine göre, bölgede Müslümanlara ait 350'den fazla köy yakıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?