banner39

BM'den Hindistan'a Keşmir uyarısı

BM, Keşmir'de görev yapan imtiyazlı askerlerin yaptıkları katliamların bir an önce durdurulmasını ve Hindistan'ın askerleri koruyan yasayı iptal etmesini istedi

Asya 31.03.2012, 18:09 31.03.2012, 18:12
BM'den Hindistan'a Keşmir uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Hindistan'ın Keşmir bölgesinde Müslümanlara karşı kullandığı "Silahlı Kuvvetler Özel Yetki Yasası"nı düzeltmesini istedi.

Hindistan'ın Keşmir'deki Müslümanları baskı altında tutmak için uygulamaya koyduğu sıkı yönetim yasasına benzer yasalar, hem BM'nin hem de insan hakları örgütlerinin tepkisini çekiyor. İnsan hakları örgütleri, Hindistan'ın bu yasalara dayanarak Keşmir'de istediği gibi hareket ettiğini belirtiyor.

Hindistan'a 12 günlük bir ziyarette bulunan BM Özel Temsilcisi Cristof  Heyns, Hindistan'ın bu bölgede açıkça uluslararası hukuka aykırı davrandığını söyledi. BM için tuttuğu raporda bölgenin durumunu konu alan Heyns, yasanın yürürlükten kaldırılması için Hindistan hükümetine çağrıda bulundu. Heyns, askerler tarafından öldürülenlerden bir çoğunun aileleleriyle görüştü. Görüştüğü kişilerin ifadelerini raporuna ekleyen Heyns önümüzdeki yıl raporu BM Konseyi'ne sunacak.

Hindistan'ın Keşmir'de uyguladığı şiddetin boyutu uzun zamandır tartışılıyor. Keşmir'de askerler tarafından öldürülenlerin katilleri yargılanamıyor. Yargılamalar için hükümetten özel izin gerekiyor. Sadece 2010 yılında Keşmir'de bu yasanın uygulandığı bölgede 100'ün üzerinde Keşmirli Müslüman, Hindistan askerleri tarafından öldürüldü. Askerlerin hiçbiri yargılanmadı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?