banner15

BM'den Myanmar hükümetine Arakan çağrısı

BM, Myanmar hükümetini, hukukun üstünlüğü ve uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde topraklarındaki bütün sivilleri korumaya ve onurlarına sahip çıkmaya çağırdı

BM'den Myanmar hükümetine Arakan çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Arakan eyaletindeki sivillerin korunması için Myanmar hükümetine çağrıda bulundu.

BMMYK Sözcüsü Adrian Edwards, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Arakan’da yaşanan şiddet olaylarına değindi.

Myanmar'ın Arakan eyaletinin kuzey kesimindeki sivillerin güvenliği ve sağlığı hakkında endişe duyduklarını vurgulayan Edwards, "Myanmar hükümetini, hukukun üstünlüğü ve uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde topraklarındaki bütün sivilleri korumaya ve onurlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

Edwards, Myanmar hükümetinin sürdürdüğü askeri operasyonlar sonucu binlerce sivilin yerlerinden edildiğine dikkat çekerek, hükümeti sükunete ve sivillere insani yardım erişimi sağlamaya davet etti.

Bölgedeki olaylardan etkilenen nüfusun acil gıda, barınak ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyduğuna işaret eden Edwards, 9 Ekim'de Arakan eyaletinin kuzeyinde 160 bin sivile yönelik insani yardım kuruluşları tarafından sürdürülen insani yardımların Myanmar hükümetince askıya alındığını anımsattı.

Edwards, yardımların tekrar başlatılması ve sivillerin korunması için Myanmar hükümetine çağrıda bulundu.

Bangladeş hükümetinin de şiddetten kaçan siviller için sınırını açık tutması gerektiğinin altını çizen Sözcü Edwards, BMMYK olarak bölgede erişim izinleri olmadığı için saldırıya uğrayan köyler ve sivillere ilişkin detaylı bilgi edinemediklerini kaydetti.

Myanmar'da ordunun, ekim ayında sınır karakollarına düzenlenen saldırıların ardından çatışmalara sahne olan Arakan eyaletinde Müslümanlara (Rohingyalar) ait köylere düzenlediği saldırılarda 28 kişi öldü.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün yayınladığı 22 Ekim-10 Kasım tarihli uydu görüntüleri de bölgede 430 evin yakıldığını gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2016, 15:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35