banner15

Bu yılki BM toplantısında Putin yok

Putin, BM Genel Kurulu için bu yıl New York'a gitmeyecek

Bu yılki BM toplantısında Putin yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'nin New York kentinde bu ay düzenlenecek BM Genel Kurulu toplantılarına katılmayacağı açıklandı.

Rus Sputnik'te yer alan habere göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin'in bu ay Eylül'de düzenlenecek BM Genel Kurulu toplantılarına katılıp katılmayacağı sorusu karşısında, "Hayır, Putin'in planlarında bu yok" dedi. Peskov, Putin'in New York'a neden gitmeyeceğine ilişkinse bir açıklama yapmadı.

Reuters haber ajansı, ABD Başkanı Donald Trump'ın bu yılki toplantılarda BM içerisinde bazı reformlar yapılması için uluslararası destek toplamayı planladığını yazdı.

Trump'ın BM Genel Kurulu toplantıları kapsamında 19 Eylül'de bir konuşma yapması planlanıyor. Toplantılarda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ise 21 Eylül'de konuşmasını yapması bekleniyor.

Putin, 10 yıl aradan sonra son BM Genel Kurulu konuşmasını Eylül 2015'te yapmıştı. Konuşmasında IŞİD'e karşı, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı savaşan gibi geniş bir ittifak kurulması çağrısı yapan Putin, NATO'nun genişlemesini de eleştirmişti.

Soğuk Savaş sonrası ‘tek bir hakimiyet merkezi' oluştuğuna dikkat çeken Putin, isim vermeden ABD'yi eleştirip Washington'ı BM'yi kuşatmaya çalışmakla suçlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2017, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35