banner15

Budist rahiplerden tehlikeli kışkırtma

Sri Lanka'da üç Müslümanın katledildiği çatışmalardan önce Budist rahiplerin kışkırtıcı konuşmalar yapan videoları ortaya çıktı

Budist rahiplerden tehlikeli kışkırtma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sri Lanka'da geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve üç Müslümanın katledilmesi ile sonuçlanan çatışmalarda radikal Budist rahiplerinin etkisinin de çok büyük olduğu ifade ediliyor.

Ülkedeki en radikal rahiplerden biri olarak bilinen 37 yaşındaki Galagoda Atte Gnanasara'nın önceki günnlerde meydana gelen çatışmanın hemen öncesinde yaptığı bir konuşmada Budistleri Müslümanlara karşı kışkırttığı ortaya çıktı. Youtube'da yayımlanan konuşmada Gnanasara,  "Burası Budist bir ülke, neden çok kültürlü bir toplum olarak adlandırmaya çalışıyorlar? Herkes, Budist kültürü şemsiyesi altında yaşayamaz" diyor.

Müslümanların helal gıda hassasiyeti ile de dalga geçen bağnaz rahip, Müslümanalra ait işyerlerine saldırı düzenlenmesini istiyor. Haddini aşan Gananasara, Budistlerden saldırıları sürdürmelerini isteyerek nu çatışmaların Müslümanların sonu olacağını iddia ediyor.

Gnanasara, Müslümanlara ait ve ve işyerlerine saldırı düzenlenmesini istiyor.

Sri Lanka'da Ocak ayında güçbirliği yapma kararı alan Budist rahipler, Müslümanların Budist kadınlarla evlenmelerinin önlenmesi ve ülkedeki çok kültürlülüğün sonlandırılması çağrısında bulunmuştu.

Bu arada Müslümanlar, katliamları protesto etmek için dün dükkanlarını açmadı ve nöbet tuttu. Kepenk kapatma eylemi yapan Müslümanlar, ülke yönetiminden kendilerine yönelik saldırıların durdurulmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 15:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48