banner39

Budistlerin iddiası asılsız çıktı

Myanmar'da Budistlerin ayaklanmasına neden olan tecavüz söylentisi asılsız çıktı

Asya 21.07.2014, 19:48 21.07.2014, 19:48
Budistlerin iddiası asılsız çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'da bu ay Budistlerin ayaklanmasına ve Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerinin patlak vermesine neden olan tecavüz iddiası asılsız çıktı. 

Resmi basın, ülkenin en büyük ikinci kenti Mandalay'da 1 Temmuz'da patlak veren, biri Müslüman diğeri Budist 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarının nedeni olarak görülen sosyal medyadaki tecavüz söylentisinin, şahıslar arasındaki anlaşmazlık üzerine "uydurulduğunu" yazdı. 

New Light of Myanmar gazetesinin haberinde, iddiayı ortaya atan kadının, bir çay ocağının Müslüman sahiplerinin tecavüzüne uğradığını söylemesi için kendisine 2 kişi tarafından ödeme yapıldığını açıkladığı bildirildi.

Haberde, kadının muayenede "herhangi bir tecavüz bulgusuna" rastlanmadığı, kapsamlı soruşturma sırasında 2 Müslüman erkeği suçlaması için kendisine ödeme yapıldığını itiraf ettiği belirtildi. 

Polisin kadını ve ödeme yapmakla suçlanan adamlardan birini tutukladığı kaydedildi. 

Tecavüz söylentisi üzerine Budist çeteler, çay ocağının önünde toplanmış ve şiddete başvurmuştu. Kentte 3 gün süren olaylar sırasında biri Müslüman diğeri Budist 2 kişi yaşamını yitirmiş, 20'den fazla kişi yaralanmıştı. 

Olaylar üzerine Mandalay'da uygulanmaya başlayan gece sokağa çıkma yasağı, bugün hala yürürlükte.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?