banner39

Bulgaristan'dan Güney Akım projesine red

Rusya ile Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovenya, İtalya arasında inşa edilecek Güney Akım gaz boru hattı projesine Bulgaristan'dan red cevabı geldi

Asya 04.02.2016, 14:41 04.02.2016, 14:41
Bulgaristan'dan Güney Akım projesine red

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgar Parlamentosu "Güney Akım" projesinin yenilenmesini reddetti

Rus RIA Novosti ajansı Bulgar Novinite ajansını kaynak göstererek Bulgaristan Parlamentosunun "Güney Akım" projesinin yeniden başlaması önerisini reddettiğini bildirdi.

Oylamada 27 milletvekili öneriyi destekledi, 16 milletvekili karşı oy kullandı ve 65 milletvekili ise çekimser kaldı. BSP - Sol Bulgaristan meclis grubu temsilcisi Taxco Ermenkov, doğal gaz boru hattının yeniden başlatılması ölünün canlandırması olarak tanımladı.

20 Ocakta Rus Gazprom'u "Güney Akım" doğalgaz boru hattı proje sözleşmenin feshettiğini duyurmuştu. Boru hattı yapımı için kurulan South Stream Transport şirketi Rus tarafını tüm yükümlülükleri konusunda serbest bırakmaya hazır olduğunu ve bu sözleşmeyi feshetmeye itiraz etmeyeceğini açıklamıştı.

Yılda 63 milyar metreküp kapasiteli doğal gaz boru hattının ana hatları sırasıyla Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovenya ve İtalya’dan geçecekti. Projenin karada uygulanması için Rusya Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Yunanistan, Slovenya, Avusturya ve Hırvatistan ile hükümetler arası anlaşmalar imzalamıştı. Bu ülkelerde anlaşmaların bir parçası olarak ortak şirketler kurulmuştu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?