banner39

Bulunan cesetler Arakan'da buz dağının görünen kısmı

"Arakan Project" yöneticisi Lewa, Tayland'da ormanlık alanda bulunan ve Rohingya Müslümanlarına ait olduğu bildirilen ceset kalıntılarının buz dağının görünen kısmı olduğunu söyledi.

Asya 04.05.2015, 18:48 05.05.2015, 08:13
Bulunan cesetler Arakan'da buz dağının görünen kısmı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'da Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanların durumuyla ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu "Arakan Project"in yöneticisi Chris Lewa, Tayland'ın güneyindeki ormanlık alanda bulunan ve Rohingya Müslümanlarına ait olduğu bildirilen ceset kalıntılarını "buz dağının görünen kısmı" sözleriyle nitelendirdi.

Chris Lewa, Tayland'ın güneyinde bir gizli kampın ortaya çıkarılması ve burada 26 Rohingya Müslümanının cesetlerine ait kalıntılar bulunması konusunda açıklamalarda bulundu.

Lewa, bulunan kalıntıların "buz dağının sadece görünen kısmı" olduğunu ifade ederek, "Malezya sınırı boyunca ormanlık bölgeleri araştırırlarsa yüzlerce kişinin kalıntılarını bulacaklardır" dedi.

Bazı kampların daha büyük olduğunu, bunların resimlerini gördüğünü belirten Lewa, geçen sene konuştuğu bazı kişilerin kendisine kamplarda bin 500 kişiyle tutulduklarını aktardığını belirtti.

Chris Lewa, genç bir adamın 40 gün boyunca sahile beş saat uzaklıktaki bir teknede tutulduğu, burada ölen 34 kişinin tekneden atıldığı bilgisini verdiğini ifade etti. Lewa, edindiği bilgiye göre Tayland'da şu anda en fazla 800 kişinin tutulduğu çok az sayıda kamp kaldığını vurguladı.

Bölgede ceset kalıntılarının yanı sıra ölüme terk edilmiş halde bir kişi daha bulunmuştu. Adı Anuzar olarak açıklanan 28 yaşındaki Bangladeş vatandaşı, hastanedeki tedavisi sırasında Phuketwan haber sitesine yaptığı açıklamada, Bangladeş'in güneyindeki sahil kenti Cox’s Bazar'da kaçırıldığını, diğer Bangladeşliler ve Rohingyalarla birlikte bir tekneye binmeye zorlandığını söyledi.

Anuzar, insan tacirleri tarafından tekneyle Tayland'ın güneyindeki bu kampa getirildiğini ve ailesinden fidye talep edildiğini anlattı. Ailesiyle hiç temas kuramadığını ifade eden Anuzar, "Ailelerimiz fidye ödeyebilecek durumda değil. Bu yüzden yaşamamız ya da ölmemiz umurlarında değildi" dedi.

Anuzar, kampı çevreleyen mezarlara en az 30 Rohingya Müslümanı ve 10 Bangladeşlinin gömüldüğünü sandığını, baskından günler önce sekiz simsarın hayattakileri yanlarına alarak bölgeden kaçtığını söyledi.

Malezyalı bir kişi, Songkhla eyaletinin Sadao bölgesinde gizli bir çalışma kampını fark ederek polise haber vermiş, ihbarı değerlendiren polis, burada yaptığı aramada 32 mezar bulmuş, bu mezarlarda 26 Rohingya Müslümanına ait ceset kalıntıları olduğu tespit edilmişti.

Bu arada, Bangkok Post'un haberine göre, Emniyet Genel Müdürü General Somyot Punpanmuang, uçakla Songkhla'ya gitmeden önce, Sadao bölge yöneticisi ve iki köy muhtarı yardımcısının insan kaçakçılığıyla bağlantıları olduğu şüphesiyle gözaltına alındığını açıkladı.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?