Burhan Vani'nin halefi Zakir Musa Keşmir'de öldürüldü

Keşmir'de varlık gösteren El Kaide bağlantılı Ensar Gazvet el Hind adlı grubun lideri Zakir Musa'nın öldürüldüğü ifade edildi. Keşmir’in en önemli silahlı gruplarından biri olan Hizb-ul Mücahidin’in eski üyelerinden olan Musa, 2017 yılında El Kaide’ye bağlılığını bildirmişti. Zakir Musa 1 Mart 2018'de 'Keşmir, Dar'ul İslam Olacaktır' başlıklı yeni bir açıklama yayınlamıştı.

Burhan Vani'nin halefi Zakir Musa Keşmir'de öldürüldü

Hindistan işgali altında tutulan Cammu Keşmir'de Ensar Gazvet el Hind adlı grubun lideri Zakir Musa Hint askerlerince yapılan operasyonda öldürüldü.

Yerel yetkililerin aktardığı bilgilere göre 24 Mayıs akşamı Tral kasabasında Musa'nın evinin etrafı kuşatıldı. Çıkan çatışma sonrası Zakir Musa'nın ölü olarak ele geçirildiğini açıkladı. 

Hindistan medyasında ünlü cihatçının öldürülmesi “büyük bir zafer” olarak gösterildi.

Keşmir’in en önemli silahlı gruplarından biri olan Hizb-ul Mücahidin’in eski üyelerinden olan Musa, 2017 yılında El Kaide’ye bağlılığını bildirmişti.

Zakir Musa 1 Mart 2018'de 'Keşmir, Dar'ul İslam Olacaktır' başlıklı yeni bir açıklama yayınlamıştı.

İnternet kesildi sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Zakir Musa'nin öldürülmesi sonrası Keşmir'de halk sokaklara döküldü. Protestolar yayılırken Hint yönetiminin interneti kestiği ve bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan ettiği ifade ediliyor.

Gerçek ismi Zakir Raşid Bhat olan Zakir Musa, 2017 yılında El Kaide bağlantılı Ensar Gazvet el Hind adlı grubun kuruluşunu ilan etmişti. Zakir Musa daha önce Pakistan destekli Hizbul Mücahidin grubunda yer alıyordu. Hizbul Mücahidin'in önde gelen isimlerinden Burhan Vani'nin yanında yer alan 25 yaşındaki Musa, Vani'nin öldürülmesiyle onun yerine geçmişti.

Vani'nin 2016 yılında öldürülmesi sonucu Keşmir'de çıkan protestolarda yüzü aşkın sivil hayatını kaybetmişti. Zakir Musa'nın ölümünün de bölgede benzer olaylara sebep olacağı tahmin ediliyor.

banner53
YORUM EKLE

banner39