Büyük vurgun: 82 milyon dolarlık kokain ele geçirildi

Endonezya’da, denizde plastik torbalar içinde 82 milyon dolarlık kokain ele geçirildi.

Asya 10.05.2022, 16:56
Büyük vurgun: 82 milyon dolarlık kokain ele geçirildi

Endonezya’da denizciler, bir limanın açıklarında yüzer durumda plastik torbalar içine saklanmış 82 milyon dolar değerinde kokain ele geçirdi.

Asya’nın güneydoğusunda uyuşturucu trafiğinde merkez ülke olarak görülen Endonezya’da, bu suçu işleyen kaçakçılara idam da içinde olmak üzere ağır cezalar veriliyor.

Endonezya donanması, Java Adası’ndaki Merak Limanı’nda güvenliği sağlayan denizcilerin denizde yüzen dört siyah torba içinde 179 kilo ağırlığında ve 82,6 milyon dolar değerinde kokain ele geçirdiğini duyurdu.

Uyuşturucu kaçakçılığı yapan gemilerin, limana yanaşmadan, hızlı sürat teknelerinin daha sonra gelip bunları toplaması için denize plastik torbalar halinde uyuşturucu bırakması bu ülkede sıkça görülen bir uygulama olarak biliniyor.

Donama Amirali Ahmadi Heri Purwono, “ele geçirilen kokainin miktarı göz önüne alındığında, uyuşturucu kaçakçılarına önemli bir darbe vurulduğunu” bildirdi.

Bu kaçakçılıkla ilgili soruşturma başlatılırken, şu ana kadar tutuklanan olmadı.

BM’nin uyuşturucuyla mücadele ofisine göre, 270 nüfusa sahip Endonezya’da 5,6 milyon kişi uyuşturucu kullanıyor.

Endonezya’da ölüm cezasına çarptırılıp kurşuna dizilenlerin önemli bir kısmını, uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyenler oluşturuyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?