banner15

Cakarta valisinden gözyaşlı savunma

İslam'a ve Müslümanlara hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan Cakarta valisi bu sabah ilk savunmasını gözyaşları içinde verdi

Cakarta valisinden gözyaşlı savunma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da İslam'a hakaret ettiği ileri sürülen Cakarta Valisi Basuki Tjahaja Purnama bu sabah ilk duruşmasında gözyaşları içinde savunmasını yaptı.

İlk kez mahkeme karşısına çıkan vali suçlamaları reddederek ve ağlayarak savunmasını yaptı. Vali savunmasında, "Ben Kur'an'ın kutsal ayetlerini biliyorum ve saygılıyım. Benim İslam'dan rahatsız olduğum nasıl söylenebilir anlamıyorum," dedi.

Mahkeme sırasında dışarda slogan atarak bekleyen göstericiler için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Valinin 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Purnama, eylül ayı sonundaki konuşmasında Maide Suresi'nin 51. ayetiyle ilgili yaptığı yorumda İslam'a hakaret etmekle suçlanıyor. Valinin seçim vaadleri arasında 10 milyon nüfuslu metropol Cakartayı kirlerden arındırarak temizleyeceği söylemleri ağırlıklıydı.Vali Punama iki tane Müslüman adaya karşı yarışıyordu.

Mahkeme ve hakkındaki iddiaların valiye oy kaybı yaşattığı ve diğer adayların kazanma olasılığını artırdığı belirtiliyor.

Cakarta'nın ilk Çin asıllı ve 50 yıl aradan sonra 2014'te göreve gelen ilk Hristiyan valisi olan Basuki Tjahaja Purnama, "Bazı gruplar Kur'an-ı Kerim'den ayetlere atıfta bulunarak halktan beni seçmemelerini istiyor. Bu yaklaşım insanları aptal yerine koymak anlamına gelir." ifadesini kullanmıştı.

Devlet Başkanı seçilmeden önce Cakarta Valisi olan Widodo'nun yardımcılığını yapan ve 2017'deki yerel seçimlerde yeniden Cakarta Valiliği görevine aday olduğunu açıklayan Purnama, eleştiriler üzerine Müslümanlardan özür dilemişti. ​

Duruşma 20 Aralık tarihine ertelendi

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48