Cameron Pakistan'da 'tribünlere oynadı'

Günübirlik Pakistan'a giden İngiliz başbakan, sömürge dönemi ve Keşmir için özür diledi, Libya müdahalesinin "İslamla savaş" olmadığını söyledi

Cameron Pakistan'da 'tribünlere oynadı'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Başkanı David Cameron, Pakistan ile olan dostluklarının hiçbir zaman bozulmayacağını söyledi.Günübirlik Pakistan ziyaretinde Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cameron, görüşmede Pakistan ile İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ticaretin arttırılmasını ele aldıklarını söyledi.

İngiliz Guardian gazetesi ise, Cameron'un Pakistan ziyaretinde ülkeye 4 milyon öğrenciye eğitim olanağı sağlayacak; 950 milyon sterlinlik bir yardım yapılacağını duyurduğunu, "eğitimin teröre karşı en iyi panzehir olduğunu" belirttiğini yazdı.

Cameron'un ziyareti geçen yıl Hindistan'a yaptığı bir ziyarette Pakistan'ı 'terörü görmezden gelmekle' eleştirmesi ardından gerilen ilişkileri yeniden canlandırmayı hedefliyordu.

KEŞMİR İÇİN ÖZÜR

Geziyi ve İngiliz başbakanın sözlerini eleştirenler ise, Cameron'ın İsrail, Türkiye Hindistan ve Pakistan gibi, her gittiği yerde yöneticilerin 'duymak istediği şeyleri' söylediğini savundu.

Cameron, İngiltere'nin sınır çatışmaları ve diğer küresel çatışmalar nedeniyle onlarca yıldır yaşanmakta olan gerginlik ve savaşların sorumlusu olduğunu söyledi.
 
Cameron, kendisine Pakistan ile Hindistan arasında gerginliğine neden olan Keşmir bölgesi sorununun nasıl çözülebileceği sorulduğunda, "bu konuya müdahale etmenin kendisine düşmediğini"söyledi, "İngiltere'yi, dünyadaki birçok sorunda olduğu gibi en başından sorumlu bulunduğu bir konuda öncülük edeceği bir pozisyona sokamam" dedi.

Daily Telegraph, Pakistan'da Cameron'ın sömürge dönemi için özür dilemesini manşetine taşırken, "Bir Başbakan gittiği ülkenin yöneticilerine yaranmak için kendi ülkesini yermemeli, Cameron bu kuralı ya unuttu ya gözardı etti" sözleriyle özrü eleştirdi.

Gazetede şu ifadeleri kullandı:

"David Cameron, Keşmir gibi dünyanın tarihsel sorunlarından pek çoğundan İngiltere sorumlu dedi. Buradaki gerilimi çözmek için İngiltere'nin nasıl yardım edebileceğine ilişkin bir soruya 'Dünyanın pek çok sorunu gibi bundan da biz sorumluyken, İngiltere'yi burada öncü bir role koymak istemem' diye cevap verdi.

Şüphesiz tribünlere oynama fikri cazipti. Ama buna direnmesi gerekirdi. Cameron'un 10 numaradaki selefinden öğrenecekleri var. Gordon Brown Afrika'ya bir ziyaretinde Güney Afrika lideri Thabo Mbeki'nin saldırısı karşısında, 'İngiltere'nin sömürge tarihi için özür dileme günleri geride kaldı' demiş, 'geçmişimizde özrü değil, övmeyi gerektirecek pek çok şey var" diye eklemişti."

"LİBYA MÜDAHALESİ İSLAM'LA SAVAŞ DEĞİL"

Pakistan'daki öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Libya'ya askeri müdahalenin "İslam'a karşı savaş" olmadığını söyleyen Cameron, müdahalenin Arap ülkeleri tarafından da desteklendiğini, "çoğu müslüman, masum sivillerin hayatını korumak için" planlandığını savundu.

Batının Libya'ya petrol için girdiğine dair söylemleri de "saçmalık" olarak niteleyen İngiliz başbakan, Irak ve Afganistan kıyaslamalarını reddetti, Libya müdahalesinin Kosova'daki gibi "kurtarma" amaçlı olduğunu iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 07:36
banner53
YORUM EKLE

banner39