Cansuyu'ndan Arakan kamplarına Ramazan yardımı

Cansuyu Derneği, Bangladeş'teki Arakan kamplarında bulunan ailelere ve medreselere yardım dağıttı

Cansuyu'ndan Arakan kamplarına Ramazan yardımı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cansuyu Yardımlaşma Derneği ekibi, Arakan Müslümanlarına ramazan yardımları kapsamında Bangladeş'te yetimhane ve medreselere insani yardımda bulundu. 

Arakan'ın kuzeyinde yaşayan Budist çetelerin saldırılarına maruz kalan Müslümanlar, kamplardaki yardım kuruluşlarının faaliyetleriyle hayat mücadelesini sürdürüyor.

Ramazan yardımları ulaştırmak amacıyla Bangladeş'te bulunan Cansuyu ekibi, başkent Dakka'ya 400 kilometre uzaklıkta bulunan Cox's Bazar yakınlarındaki medrese ve yetimhanelere ziyaretler yaptı. Cansuyu ekibi, Arakanlı öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra yardım almak üzere çevre kamplardan gelen aileler tarafından karşılandı.

Ziyaretlerde Arakanlı ailelere insani yardımları teslim eden Cansuyu ekibi, Myanmarlı yetim öğrencilere de temel gıda malzemeleri içeren yardımlarda bulundu.

Myanmar'da Haziran 2012'de başlayan ve zaman zaman şiddetlenen olaylarda çok sayıda Müslüman hayatını kaybetmişti. Budistler tarafından gerçekleştirilen şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 140 binden fazla Rohingya Müslümanı son derece ilkel koşullarda yaşamak zorunda kaldı.

Arakan'da son 2 yılda Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda binlerce Müslümanın yaşamını yitirdiği, yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği çatışmalar yüzünden 300 bin kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Her yıl binlerce Arakan Müslümanı, bölgeden kaçıp teknelerle başta Bangladeş, Tayland, Endonezya ve diğer ülkelere gitmeye çalışıyor. İnsan hakları örgütleri, Arakan (Rohingya) Müslümanlarının, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kaldığına dikkati çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2014, 09:57
YORUM EKLE

banner33

banner37