banner39

Çaykovski Türk musikisi ile yankılandı

Rusya’nın tarihi konser mekânlarından Çaykovski Salonu’nda bu kez Türk klasik ve tasavvufi nağmeler yankılandı. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden gelen sanatçılar Rus akademisyenleri hayran bıraktı

Asya 06.06.2014, 15:24 06.06.2014, 15:24
Çaykovski Türk musikisi ile yankılandı

Rusya’nın başkenti Moskova, bir kez daha Türkiye'den sanatçıları ağırladı, Moskovalılar Türk tasavvuf ve klasik musikisinden eserler dinledi. Rusya’nın tarihi konser mekânlarından Çaykovski Salonu’ndaki konserde Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi müzik dalı öğretim görevlileri Ahmet Şahin Ak ud, Fatih Bayrak ise çello ile sahnedeydi.  

Rusya’da faaliyet gösteren Türk-Rus Kültür Merkezi'nin yıllardır Ruslara Türk müziğini öğreten ve sevdiren sanatçıları Ahmet Yılmaz Kanun, Ahmet Mert ise ney ile Türkiye'den gelen konuklara eşlik etti. 

Rus ve Türk sanatseverlerin birlikte izlediği konserde seslendirilen klasik eserler, programı takip eden Rus müzisyenler tarafından da ilgiyle takip edildi. Konser esnasında zaman zaman tempo tutan ve konserdeki havayı görüntüleyen davetliler repertuarın çok isabetli seçildiği kanısındaydı.  

Konserle ilgili konuşan Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı Uluslararası Programlar Koordinasyonu Bölüm Başkanı, Dünya Müzik Kültürü Merkezi Bilimsel Danışmanı Margarita Karatigina Türk müziğine övgüler yağdırdı.  

UÇSUZ, BUCAKSIZ BİR OKYANUS 

Türk müziğinin kendileri için çok zengin ve uçsuz bucaksız bir okyanusa benzediğini ifade eden Rus akademisyen, kanun, ney, ud gibi enstrümanların derin bir kültür yapısını aksettirdiğini savundu.  

Margarita Karatigina şu ifadeleri kullandı:

"Rusya'da yaşayanların önemli bir bölümü zaten Türk müziğine aşina. Dolayısıyla konserdeki şarkıların büyük bir bölümünü hatırladım. Popüler eser icra edenlerin de konserdeki klasik müzikleri seslendirme yoluna gittiğini anladım.  

Pop diye bildiğimiz birçok parçanın kökeninde nelerin olduğunu görme imkânım oldu. Tabii kullanılan enstrümanlar ve sanatçıların ruhu bu konseri çok başka kıldı. Onu da anlatmak zor, hislerle ilişkili olduğu için."  

Rus ve Türk konuklar tarafından ilgiyle izlenen konserin ardından Moskova sokaklarında dolaşan Türk sanatçılar sokak müzisyenlerinin ricasını kırmayıp hünerlerini sergiledi. 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?