banner39

Çek'lerin kapısı Hristiyan sığınmacılara açıldı

Çek hükümeti, Irak'tan 153 Hristiyan sığınmacı kabul edeceğini açıkladı

Asya 14.12.2015, 17:51 14.12.2015, 17:51
Çek'lerin kapısı Hristiyan sığınmacılara açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çek Hükümeti, Irak'tan 153 Hristiyan sığınmacı kabul edeceğini açıkladı.

Çek medyasında yer alan haberlere göre hükümet, Irak'ta IŞİD saldırılarından kaçan Hristiyan aileleri kabul edeceğini bildirdi. Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, Irak'tan Çek Cumhuriyeti'ne gelen 37 Hristiyan sığınmacının yerleştirildiğini, 116 sığınmacının daha kabul edilmesine karar verildiğini ve toplam 153 Hristiyan sığınmacının kabul edileceğini açıkladı.

Sığınmacıların, kilise kurumlarının himayesinde başlatılan yerleştirme projesi kapsamında finanse edileceğini belirten Başbakan Sobotka, "Onlar, Irak'ta IŞİD saldırıları sonucu zor durumda kalan Hristiyan azınlığın üyeleri ve yardım talebi üzerine Çek Cumhuriyeti'ne getirilenlerdir. Onlara, ülkemizde uluslararası koruma garantisi verilmeli, entegrasyon şansı ve emniyet içinde yeni bir hayata başlamaları sağlanmalı" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ise Irak ve Suriye'de yüzyıllardır hayatlarını kaybeden azınlıkların korunmasına yönelik bir adım attıklarını söyledi. Zaoralek, "Binlerce yıldır orada yaşıyorlar. Ancak şimdi yaşamlarını sürdürmeleri imkansız görünüyor. Eğer bu azınlıkları kurtaramazsak kültürel trajedi olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek eğitimli çocuklu aileler, dul ve yetimlerden oluşacak sığınmacıların, 2016'nın ocak ve şubat aylarında ülkeye getirileceği belirtildi.

Sığınmacılara Çek dili eğitimi, iş ve barınma imkanı sağlanacağı kaydedildi.

Çek Cumhuriyeti ve Slovakya, daha önce Suriye'deki savaştan kaçanlardan, sadece Hristiyan sığınmacıları kabul edeceklerini açıklamış ve tepkilere neden olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?