banner39

banner35

Çerkeslerden Putin'e soykırım tepkisi

Çerkesler, Ermeni olaylarına 'soykırım' diyen Putin'den Çerkes soykırımını tanıması ve sürgünün sonuçlarını telafi etmesini istedi

Asya 23.04.2015, 14:21 23.04.2015, 14:56
Çerkeslerden Putin'e soykırım tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çerkes Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Halis Din, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 1915 olayları için "soykırım" ifadesini kullanmasını eleştirdi.  

Din, yaptığı yazılı açıklamada, Putin'in 1915 olayları için "soykırım'' ifadesini kullanması ve Erivan'daki programlara katılacak olmasının, Türkiye'de tepkiye neden olduğunu aktardı. 

Her yıl 21 Mayıs'ta Rusya konsoloslukları önünde binlerce insanın katılımıyla büyük protesto eylemleri düzenlediklerini belirten Din, bu yıl yine Rusya'ya ''soykırımı tanı'' çağrısı yapmaya hazırlandıklarını kaydetti.

Putin'e "Önce kendi tarihinle yüzleş, Çerkes soykırımını tanı ve sürgünün sonuçlarını telafi et'' çağrısında bulunan Din, 1763-1864 süreci ve sonrasında başta Çerkesler (Adığeler) olmak üzere birçok Kafkasyalı halkın, Rusya Çarlığı'nın katliam ve sürgün politikası ile karşılaştığını anlattı. 

Bu süreçte bir milyondan fazla insanının katledildiğini, bir o kadarının da sürgün yoluyla anavatanından koparıldığını savunan Din, şu ifadeleri kullandı: 

"Sürgün edilen halkımızın anavatana dönüşü de uzun süre engellendi. Çerkeslere karşı izlenen soykırım ve sürgün politikasının sonuçları telafi edilmediği gibi katliamların en son halkasının uygulandığı Soçi'de itirazlarımıza rağmen Kış Olimpiyatları yapıldı. 151 yıldır Çerkesler anavatanlarından uzakta, sürgünde yaşamakta. Rusya mirasçısı olduğu Rusya Çarlığı'nın sürgün ve katliamla dolu geçmişini sümenaltı etme politikası geliştirdi. Putin'e, Rusya'nın tüm devlet arşivlerini açması, Çerkes soykırımını tanıması, soykırım ve sürgünün sonuçlarının telafi edilmesi, Türkiye başta olmak üzere diasporada yaşayan Çerkeslere çifte vatandaşlık kolaylığının sağlanması çağrısında bulunuyoruz."

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?