banner39

Çin, 2 Eylül'deki gövde gösterisine hazırlanıyor

Çin ordusunun İkinci Dünya Savaşı'nda Japon güçlerine karşı kazandığı zaferin 2 Eylül'de düzenlenecek 70'inci yıl törenlerine başta Rusya lideri Putin olmak üzere çok sayıda ülkeden katılım var. Bölge ülkeleri ise Çin'in bölgeye gövde gösterisi yapacağı endişesini taşıyor

Asya 27.08.2015, 12:28 16.09.2015, 09:20
Çin, 2 Eylül'deki gövde gösterisine hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin ordusu, İkinci Dünya Savaşı'nda Japon güçlerine karşı kazandığı zaferin yıldönümünde düzenlenecek törenlerde gövde gösterisi yapacak. Törenlere başta Rusya lideri Putin olmak üzere çok sayıda ülkeden katılım var. Önümüzdeki hafta Çarşamba günü düzenlenecek zaferin 70.yılı askeri törenlerine, Sudan, Venezuela ve Kuzey Kore'nin de lider düzeyinde katılım göstereceği belirtidi. Tiananmen meydanında yapılacak tören için Putin'in yanısıra Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun da olması bekleniyor.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman da katılımcılar arasında. Fransa Dışişleri Bakanı Lairent Fabius tarafından temsil edilecekken İngiltere, eski Adalet Bakanı Kenneth Clark'ı göndereceğini söyledi. Törene İngiltere eski Başbakanı Tony Blair de ABD, Almanya, Kanada ve AB büyükelçileri ile birlikte katılacak. Askeri geçit töreni, Çin'de, 2015 yılının en büyük ve önemli olayı olarak tanımlanıyor.

Uluslararası ajanslarda ise, Çin'in yayılmacı toprak misyonu yüzünden gergin olan bölgede bu askeri güç gösterisinin bölgeye yanlış sinyaller vereceği konusunda ise isim belirtmeden Avrupa ve ABD yetkililerin endişeleri dile getiriliyor.

Törenlere, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin'le aralarındaki gerginlik sebebiyle katılmayacak.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?