banner39

banner35

Çin 34'ncü kez Antartika'yı keşfe çıkıyor

Çin'in 34'ncü Antartika keşif gezisi, Çin'in Antarktika'da Ross Denizi'nin batı kıyılarına inşa edeceği beşinci araştırma istasyonunun inşası hazırlıkları kapsamında bir dizi çalışma yapacak.

Asya 06.11.2017, 16:08 06.11.2017, 16:08
Çin 34'ncü kez Antartika'yı keşfe çıkıyor

Çin'in buzkıran gemisi Xuelong, ülkenin 34'ncü kez. Antarktika keşif gezisi için çarşamba günü Shanghai limanından demir alıyor.

Çin Kutup Araştırmaları Enstitüsü Başkanı ve aynı zamanda projeden sorumlu ekibin başındaki Yang Huigen, gemide 334 üyelik bir mürettebatın görev yapacağını ifade etti.

Araştırma ekibi, 36 bin deniz mili mesafesindeki yolculuğunu gelecek yılın nisan ayında tamamlayarak Shanghai'e dönecek.

34'ncü keşif gezisi, Çin'in Antarktika'da Ross Denizi'nin batı kıyılarına inşa edeceği beşinci araştırma istasyonunun inşası hazırlıkları kapsamında bir dizi çalışma yapacak.

Çin, daha önce Antarktika'da yıllık çalışan Changcheng ve Zhongshan istasyonları ile yaz istasyonları Taishan ve Kunlun'u açtı.

Çalışmalarını yıllık olarak yürütecek beşinci araştırma istasyonu da, tamamlandığında Antarktika'da çok sayıda bilimsel araştırmayı bağımsız olarak gerçekleştirebilecek.

Kaynak: CRI

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?