banner39

Çin ABD'ye de hızlı tren ihraç ediyor

Çin'in tren vagon ve ekipmanları ihracatı 2014'te önceki yıla göre yüzde 22 artarken ihraç edilen ülkeler arasında Afrika, Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD de var...

Asya 12.02.2015, 13:21 12.02.2015, 13:21
Çin ABD'ye de hızlı tren ihraç ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin’de geçtiğimiz yıl içinde tren altyapı ve ekipman ihracatında büyük bir artış kaydedildi. Çinli şirketlerin yurt dışı satışları 2104 yılında toplam 26.77 milyar yuana (yaklaşık 10.5 milyar TL) ulaşırken, bir önceki yıla oranla yüzde 22 artış gösterdi.

Özellikle hızlı tren altyapısı ve standartlarında belirleyici olmak isteyen ülke, üreticilere global satış kanallarını genişletmeleri ve yerel bağlantılarını güçlendirmeleri için devlet desteği verecek.

Çinli üreticiler bugüne kadar aralarında Güney Asya ve Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Arjantin, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de olduğu 30 farklı ülke ve bölgede projelerin altına imza attı.

Projelerin yüzde 70’ini yakın zaman önce tek çatı altında birleştirilen iki devlet ortaklığı Çin Kuzey Demiryolu Şirketi ve Çin Güney Demiryolu Şirketi tarafından üstleniliyor.

ABD’YE HIZLI TREN İHRACATI YAPIYOR

Çin’in diğer ülkelere hızlı tren ve tren ekipmanları ihracatının son örneği Kuzey Çin Lokomotif Şirketinin ABD’nin Boston şehrinde kazandığı 659 milyon dolar (1 milyar 650 milyon lira) değerindeki metro vagonu ihalesi oldu. Aynı şirket ayrıca Güney Afrika için de 232 dizel lokomotif yapacak. Her iki proje içinde ilgili ülkelerde montaj tesisleri kurulması ve yerel işgücünden faydalanılması bekleniyor.

Çin İthalat-İhracat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Li Wen yurtdışındaki 35 ayrı metro, yüksek hızlı ve normal tren hat yapım ve ekipman tedarik projesi için Çinli şirketlere 13 milyar dolar (32,5 milyar lira) kredi desteği sağlanacağını açıkladı. Bunlar arasında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yapımı planlanan hızlı tren projesi de var.

Ülkenin iki büyük demiryolu imalat şirketi Kuzey Çin ve Güney Çin Lokomotif Şirketlerinin geçtiğimiz ay birleşme kararı da büyük ölçüde yurtdışı ihalelerde başarılı olmak için atılan bir adım olarak değerlendiriliyor.

BR PROJE DE BALKANLAR’A

Çin, Balkan ülkeleriyle ortaklaşa oluşturmayı planladığı deniz-demiryolu-liman bağlantısıyla da Avrupa’daki ihraç potansiyelini arttırmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz ay Belgrad’da imzaları atılan projeyle birlikte Macaristan, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan aracında demir yolu nakil bağlantısı kurulacak.

Budapeşte’den başlayacak bağlantı, Belgrad, Üsküp üzerinden Atina’ya ve Avrupa’nın en büyük konteynır limanlarından biri olan Pire Limanına bağlanacak. Projenin 2017 yılında tamamlanması öngörülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?