Çin, ABD'ye kırmızı çizgiyi aşma dedi

ABD'nin, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesini bahane ederek Güney Kore'ye 'Yüksek İrtifa Hava Savunması' sistemi konuşlandırma çabalarına Çin'den tepki geldi

Asya 24.02.2016, 14:14 24.02.2016, 14:31
Çin, ABD'ye kırmızı çizgiyi aşma dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in Seul Büyükelçisi Qiu Guohong'un, ABD füze savunma sistemlerinin Güney Kore'ye konuşlandırılması halinde iki ülke arasındaki bağların "bir anda" kopabileceği tehdidinde bulunmasına Seul'den yanıt geldi.

Yonhap haber sitesinde yer alan habere göre, Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Jeong Yeon-guk yaptığı açıklamada, "Bu, güvenlik ve ulusal çıkarlar doğrultusunda karar verilmesi gereken bir mesele ve Çin, bu durumu kabul etmek zorunda kalacak" dedi.

İktidardaki Saenuri Partisi Grup Başkanı Won Yoo-cheol, üst düzey parti yetkilileri ile yapılan toplantıda Büyükelçi Qiu'nin açıklamasını "kaba ve mantıksız" olarak değerlendirdi. Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması'nın (THAAD) "ulusal çıkarlar ve halkın güvenliği açısından" mevzilenmesi tavsiyesinde bulunan Won, Çin'in Alaska'ya dahi ulaşabilen füze teknolojisini etkin hale getirebileceğine işaret etti.

 

ABD CASUSLUK İÇİN GÜNEY KORE'DE

Çin'in Seul Büyükelçisi Qui, dün Güney Kore ana muhalefet partisi Minjoo'nın geçici başkanı ile bir araya geldiği tartışma sırasında, ABD'nin THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme olasılığına tepki göstermişti. Pekin hükümeti, Washington'ın THAAD teknolojisi ile casusluk yapabileceği ihtimalinden endişe ettiği öne sürülüyor.

Kuzey Kore geçen ay "hidrojen bombası" denemesi gerçekleştirdiğini duyurmuş, bu durum Güney Kore ile tansiyonun daha da yükselmesine sebep olmuştu.

ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin uzaya uydu fırlattığını doğrulamış ve Güney Kore'ye güvenliği noktasında teminat vermişti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması'nın yerleştirilmesi, tamamen Kuzey Kore'nin teşkil etmekte olduğu tehditle ilgilidir" açıklamasında bulunmuştu.

Kore Savaşı'ndan bu yana ABD'nin bölgedeki varlığı iki Kore arasında ciddi sıkıntı yaratıyor. ABD'nin Güney Kore'deki üste yaklaşık 30 bin askeri bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?