banner39

banner35

Çin, ASEAN bölgesi için özel bir navigasyon sistemi kuruyor

Güney Çin’deki Zhuang-Guangxi Özerk Bölgesi’nde, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bölgesine daha iyi hizmet vermeye yönelik bir BeiDou uydu navigasyon sisteminin kullanımına odaklanacak bir üs kuruldu. 

Asya 30.11.2020, 12:14
Çin, ASEAN bölgesi için özel bir navigasyon sistemi kuruyor

Çin-ASEAN için kurulan BDS üssü, BDS uygulamalarına ve Çin-ASEAN endüstriyel gelişmelerine ilişkin senaryoların tartışıldığı bir forumun düzenlenmiş olduğu bölge başkenti Nanning kentinde bulunuyor. Çin-ASEAN Fuarı bağlamında yapılmış olan forumda Çin, Tayland, Kamboçya ve Filipinler'den firmalar kendi aralarında BDS sisteminin uygulanması konusunda işbirliğine ilişkin üç adet anlaşma imzalamıştı.
 
Çin uydu aracılığıyla navigasyon bürosu yöneticisi Ran Chengqi, BDS sisteminin ASEAN bölgesindeki hizmet kalitesinin dünyanın en iyilerinden biri olduğunu söyledi. Ran’ın belirttiğine göre, BDS-3 sisteminin 31 Temmuz itibarıyla hizmete girmesiyle birlikte Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam BDS tarafından sunulacak daha hassas, güvenilir ve ayrıntılı hizmetlere kavuşacak. BDS-3, Çin tarafından sunulan ilk küresel kamu hizmeti niteliğindeki uzay altyapısı sistemi.
 
Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?