banner39

Çin, ASEAN'la 'Elmas Dönemi' başlatıyor

Çin Başbakanı Li, ASEAN zirvesine katımak üzere Myanmar'a gitti

Asya 12.11.2014, 14:50 12.11.2014, 14:50
Çin, ASEAN'la 'Elmas Dönemi' başlatıyor

Kadir Ertuğrul /Dünya Bülteni-Pekin

Çin Başbakanı Li Kiçiang, Güney Doğu Asya Devletler Birliği (ASEAN) zirvesine katılmak ve resmi bir ziyaret gerçekleştirmek üzere bugün Burma'ya (Myanmar) gitti.

Cuma gününe kadar Burma'da kalacak olan Li'nin programı yoğun geçecek. ASEAN'ın dönem başkanlığını yürüten Burma liderliğinde toplanacak olan zirveye katılacak olan Li, Çin'le ASEAN arasında "Elmas Dönemi"ni açacak.
2003 yılında Çin-ASEAN arasında imzalanan stratejik işbirliği anlaşması ile başlayan ve geçtiğimiz sene sona eren sürece "Altın Dönemi" ismi verilmişti. Li'nin Burma ziyaretiyle ikinci bir on yıl olarak planlanan "Elmas Dönemi" başlayacak.
ASEAN ve Çin ilişkileri Çin dış politikasının en önemli temellerinden biri olarak görülüyor. Çin'in arka bahçesi olarak tanımlanan bu bölgedeki ekonomik ve siyasi istikrar, Çin ekonomisinin istikrarı için büyük önem taşıyor. ASEAN'la ilişkilerini son 10 yılda ekonomik ve siyasi istikrarı sağlayarak geliştiren Çin, önümüzdeki 10 yıl içinde bölgedeki etkisini arttırmayı hedefliyor. Özellikle ASEAN üyeleri üzerindeki ABD etkisini kırarak, Asya-Pasifik bölgesindeki ABD hegemonyasına son vermek isteyen Çin, ekonomik gücünü kullanarak üye ülkeler üstünde etki yapmayı planlıyor.

2013 yılında Çin-ASEAN ticaret hacmi 443 milyar dolarla yeni bir rekor kırmıştı. Bu yılın ilk üç çeyreğindeki rakamlar bu yıl yeni bir rekor daha kırılacağını gösteriyor. Çin, ASEAN'ın en büyük ticaret partneri olarak göze çarparken, ASEAN'sa Çin'in 3. büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor. 3 gün sürecek zirveye Burma birliğe katıldığı 1997 yılından beri ilk kez başkanlık edecek. Zirvede, birliğin 2015 sonrası planları için de ana hatların çizilmesi bekleniyor. ASEAN, 1967 6 üyeyle kurulmuştu. Şuan 10 üyesi bulunan birliğe üye devletler; Bruney, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Burma, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?