banner39

Çin, Beyaz Rusya ile ticaret hacmini genişletiyor

Çin, Rusya'dan sonra Beyaz Rusya ile de milyarlarlık projeler planlıyor, bu ülkeyle ticaret hacmini iki katına çıkarmak istiyor.

Asya 11.05.2015, 11:46 11.05.2015, 11:46
Çin, Beyaz Rusya ile ticaret hacmini genişletiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Rusya ile Çin arasındaki mal alım satımı ve hizmet sektöründeki ticaret geçen yıl yüzde 3,8 oranında artarak 4,3 milyar Doları buldu.

Başkent Minsk'te Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'le görüşen Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, iki ülke arasındaki ticaret hacmini iki kat artırabilmek için imkanlar bulunduğunu, teknolojik alışveriş ve teknik yenilikler konusundaki bilimsel işbirliğinin planlandığını söyledi.

Lukaşenko'nun verdiği bilgilere göre, Çin'le, Beyaz Rusya alt yapısının modernleştirilmesi, bankalar arası işbirliği, teknik ve ekonomik ortaklık ve askeri alandaki işbirliğinin sağlamlaştırılması gibi alanlarda çalışmalar öngörülüyor.

Lukaşenko, Beyaz Rusya'nın Çin tarafından ortaya konulan 'İpek Yolu' çevresinde ekonomik kemer oluşturulması ve Akdeniz'de '21. yy İpek Yolu' planlarını memnunlukla karşıladığını belirtti.

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukaşenko, ülkesinin Avrasya'da bu planların zemini olarak gelişmesini ve Çin halkı ile kendi halkı arasında yakınlaşma sağlamasını umduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?