Çin borsasında çöküş; yüzlerce şirket işlemleri durdurdu

Çin borsasında kayıplar yüzde 29'u aştı, yüzlerce şirket borsa işlemlerini durdurdu

Çin borsasında çöküş; yüzlerce şirket işlemleri durdurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dikkati Yunanistan’a yoğunlaşmışken, Çin’de piyasalarda ciddi bir düşüş gözleniyor. Borsadaki kayıp yüzde 29’u aşarken yüzlerce şirket borsadaki işlemlerini durdurdu.

Bu yılın başındaki deregülasyon sonucu büyük bir patlama yaşayan Şanghay Borsası Haziran ayının başlarında ise yüzde 29 gibi ciddi bir kayıpla sarsıldı. Çin’in diğer borsalarında da benzer sert düşüşlere tanık olundu.

Business Insider’ın Bloomberg’e dayandırdığı haberinde, Çin piyasalarında yaşanan gerilemenin 1929 yılındaki Wall Street çöküşünü andırdığı kaydediliyor; söz konusu çöküş 1930’larda ABD ekonomisini derinden sarsan Büyük Buhran’a yol açmıştı.

Çin hükümeti şimdi, ABD’li yetkililerin 1930’larda Wall Street’i toparlamak için uyguladıkları taktiklerin benzerlerinden yararlanıyor. Çin’in belli başlı brokerleri geçen hafta sonu yaptıkları açıklamada, piyasaları rahatlatmak için Çin Merkez Bankası’nın da desteğiyle toplamda en az 19.3 milyar dolar tutarında hisse satın alacaklarını bildirdiler.

Wall Street bankaları da 1929 yılında benzer bir girişimde bulunmuştu. JP Morgan ve diğer belli başlı finans kuruluşları fiyatları dengelemek için kaynak aktarımında bulunma kararı almışlardı. Ancak ABD bankalarının bu operasyonu endeks üzerinde fazla etkili olamamış ve Amerika Büyük Buhran’a sürüklenmişti.

Çin’in benzer taktiğinin işe yarayıp yaramayacağı henüz net değil. Çin borsalarını kıskaca alan yüksek volatiliteyi dizginlemede şimdiye kadar kayda değer bir başarı sağlanamadı.

YÜZLERCE ŞİRKETİN İŞLEMLERİ DONDURULDU

Çin yönetimi borsadaki düşüşü durdurmak için arka arkaya önlem açıklarken, kayıpları engellemek isteyen yüzlerce şirket borsadaki işlemlerini durdurdu.

En az 1,301 şirketin anakara Çin borsalarındaki işlemlerini askıya almasıyla, piyasanın yüzde 40'ını oluşturan toplamda 2,6 trilyon dolarlık hisse dondurulmuş oldu.

Çin borsasındaki çöküş yetkilileri de alarma geçirmiş durumda.

En son bugün merkez bankası borsaya “bol miktarda likidite” sağlayacağını söylerken, Çin piyasa regülatörü küçük hisseleri güçlendirmek için yeni önlemler açıkladı. Ayrıca hükümet, 112 devlet şirketine piyasada görülen olağandışı oynaklık karşısında hisselerini satmama talimatında bulundu.

Ancak hükümet önlemlerinin de yatırımcı güvenini kazanmakta başarısız olmasıyla Çin borsasında rekor düşüş devam ediyor. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 8,2 değer kaybederek 2007'den bu yana en büyük düşüşünü kaydettikten sonra kayıplarının bir kısmını geri alarak kaybını azalttı.

Endekste görülen yüzde 8,2'lik düşüşten sonra yapılan açıklamada, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) krediler ve tahviller yoluyla Çin Menkul Kıymet Finansman Şirketi'nin (China Securities Finance Corp) bol likidite elde etmesine aktif olarak yardım edeceği belirtildi. Açıklamaya göre, PBOC piyasa hareketlerini yakından takip edecek ve sistemsel risklerin önlenmesi için gereken her şeyi yapacak.

Çin'in en büyük aracı kurumu Citic Securities de Çin Merkez Bankası'dan faizleri indirerek ve zorunlu karşılıkları indirerek hisse senedi piyasasını desteklediğine dair güçlü bir işaret vermesini istedi.

Çin Devlet Varlık İdaresi ise kamu şirketlerinden borsaya kote şirketlerinden hisse satmamalarını istedi. İdare, Çin hisse senedi piyasalarında alışılmadık bir oynaklığın yaşandığını belirterek, merkezi yönetimin kontrolündeki 112 şirketten ellerindeki hisselerini satmamaları talimatı verirken, fiyatlarda istikrarın sağlanması için borsaya kota kendi şirketlerinden daha fazla alım yapmaları konusunda telkinde bulundu.

Geçtiğimiz yıl içinde yüzde 60'a kadar yükselen borsada tarihin en büyük çöküşlerinden birinin görülmesi tehlikesiyle karşı karşıya olan Çin yönetimi, geçtiğimiz haftasonu halka arzları durdurduğunu açıklamış, aracı kurumlar hisse alma sözü vermiş, merkez bankası ise borçla hisse alımı için likidite sağlayacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39