Çin'de ders dinlemeyen öğrencilere kameralı önlem

Çin’in doğusunda bulunan bir okulda öğrencilerin dikkatini ölçmek için yüz tanıma cihazları kullanıyor.

Çin'de ders dinlemeyen öğrencilere kameralı önlem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin yönetimi, ülkenin doğusunda bulunan Hangzou vilayetinde yeni bir uygulamaya başladığını açıkladı. Uygulamanın ‘akıllı göz’ olarak adlandırılan sistem olduğu ve okulda bulunan çocukların dikkatinin bu sistem aracılığıyla ölçüldüğü bildirildi. Sınıf tahtasının arkasına yerleştirilen üç kamerayla izlenen çocuklarla ilgili anlık olarak veri toplandığı kaydedildi.

Öğrencilerin kendilerini izleyen kameralar nedeniyle davranışlarında yapmacık tavırlar sergiledikleri söyleniyor. Normal şartlarda derslerine çok ilgili olmayan çocukların, izlenme kaygısıyla daha dikkatli oldukları aktarılıyor.

Nüfus yoğunluğunun yaşandığı Çin’de henüz uygulanmaya başlanan projede kullanılan ekipmanların son teknoloji ürünü olduğu belirtiliyor. Henüz bir okulda başlayan sistemin zamanla yaygınlaşacağı ifade ediliyor.

ÇİN’DE EĞİTİM-ÖĞRETİM SİSTEMİ

Çin’de eğitim diğer ülkelere kıyasla zor olarak biliniyor. Rekabetçi sisteme göre oluşturulan eğitim ortamında yetişen çocukların gördükleri zorluklar, hayatlarını disiplinize etme de yararlı olduğu düşünülüyor.

1986 yılından bu yana, Çin okullarında eğitim, üç yıl süren anaokulu dönemi ardından altı yıllık ilköğrenim ve üç ya da altı yıllık ortaöğrenim olmak üzere üç ana kısma ayrılıyor. Öğrenciler toplamda en az 12 yıllık bir temel eğitim ve öğrenim görüyorlar.

Öğrenci müfredatları, ülkenin ekonomik ve ticari geleceğine katkı sunacak şekilde planlanıyor. 

Çinli öğrenciler, OECD tarafından 2012 yılında 65 ülkenin katıldığı yarışmada birinci olmuşlardı. Ancak bu verilerin ülkedeki eğitimin kalitesini göstermediğini iddia eden uzmanların da olduğu söyleniyor.

Yüksek disiplin anlayışı nedeniyle ülkede okuyan öğrencilerin sinirsel sorunlar yaşadıkları ve öğrenciler arasında intihar sayısının hiç de az olmadığı ifade ediliyor.

Bununla birlikte kırsal alanlarda bulunan okullarda temel okul donanımlarında büyük yetersizliklerin olduğu bildiriliyor.

ÇİN, UYGUR MÜSLÜMANLARINI DA AKILLI SİSTEMLERLE TAKİP EDİYOR

Doğu Türkistan'da Çin polisinin Uygur Müslümanlarını halka açık yerlerde, trenlerde ve otobüslerde tanımak için yüz tanıma yazılımı kullanan “ akıllı gözlüklerle ” donatıldığı açıklanmıştı. Merkezi bir veri tabanına bağlı olarak,  “akıllı gözlükler ”, bir Uygur Müslüman'ın kendi “güvenli bölgesi” nin ötesine geçtiği, yani ev ya da iş yeri dışında bir yerde olduğu zaman devriye görevlisine bildiride bulunmak üzere tasarlandığı duyrulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 15:42
YORUM EKLE

banner39