banner39

Çin'de dev güneş panelleri

Çin’in sahip olduğu dev güneş panellerinin ne kadar verimli olduğu merak konusu oldu.

Asya 04.09.2018, 17:09 04.09.2018, 17:13
Çin'de dev güneş panelleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin, 130 milyon kilowatt enerji kapasitesi ile dünyanın en büyük enerji üreticisi olduğu belirtildi. Ülkenin kapasitesi İngiltere’nin elektrik ihtiyacını defalarca karşılayabileceği açıklandı.

Güneş panelleri, Çin'in kuzeyindeki Datong bölgesinden bulunuyor ve bir kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

DEV ELEKTRİK TARLALARI

Dünyanın en büyük güneş enerjisi tarlası 1500 megawatt kapasitesi ile Tengger Çölü'nde yer alıyor. Tibet Platosu'ndaki Longyangxia Barajı yanında kurulu tarlanın kapasitesinin ise 850 megawatt olduğu belirtiliyor.

Çin dünyanın en büyük güneş paneli üreticisi ülkelerinden biri olduğu ifade ediliyor. Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) verilerine göre dünyadaki panellerin yüzde 60'ından fazlası Çin'de üretiliyor. Güneş paneli talebinin yüksek olması hükümetin ekonomik çıkarlarına yarıyor.

Ülkede elektrik üretiminin üçte ikisi hala kömüre dayalı iken, yenilenebilir enerji kaynaklarının artması olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

UEA'ya göre, güneş enerjisi bakımından Çin 2020 hedeflerine üç yıl erken ulaşmış durumda.

Bazıları, Çin'in egemenliğini reddeden otonom Tibet bölgesinde bu yatırımların yoğunlaştırılmasına dikkat çekiyor.

Buralardaki güneş panellerinin kullanım amaçlarından biri de donmuş toprakları ısıtarak ağaçların yetişmesine uygun hale getirmek ve böylece bu alanları Çinli yerleşimcilere cazip kılmak.

Ancak böylesine ıssız bölgelerde dev güneş panelleri kurmanın da sorunları yok değil. Zira "Hu Hattı" olarak anılan ve Çin'in kuzey doğusundan güney batısına uzanarak ülkeyi iki eşit parçaya bölen çapraz çizginin doğusunda toplam nüfusun yüzde 94'ü yaşıyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?