banner39

Çin'deki Bir Kuşak Bir Yol forumunda atılan imzalar

Forum çerçevesinde Orta Asya ülkeleri tarafından ne gibi sonuçlar elde edildi?

Asya 30.04.2019, 08:08
Çin'deki Bir Kuşak Bir Yol forumunda atılan imzalar

25-27 Nisan tarihlerinde Pekin'de düzenlenen ve 37 ülkeden oluşan devlet ve hükümet başkanlarının temsil ettiği 187 delegasyonların katıldığı ikinci Uluslararası İşbirliği Forumu Bir Kuşak Bir Yol sona erdi.

Foruma Orta Asya başkanları arasında, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Tacikistan Başkanı İmamali Rahman Başkanı katıldı.

Forumda hükümetlerarası işbirliği anlaşmaları dahil olmak üzere toplam 283 pratik sonuç elde edildi. Forumun bir parçası olan girişimciler konferansına iş ve sanayi çevrelerinden çok sayıda temsilci katıldı ve toplam 64 milyar doları aşan işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Forum çerçevesinde Orta Asya ülkeleri tarafından ne gibi sonuçlar elde edildi?

Altı kategoride toplam 283 pratik sonuç elde edildi: Çin tarafı tarafından önerilen girişimler, imzalanan iki taraflı ve çok taraflı belgeler, çok taraflı işbirliği mekanizmaları, yatırım projeleri ve proje listeleri, yerel makamların ve işletmelerin finansman projeleri ve projeleri.

* Liste, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanan bilgilere göre derlendi.

1. Çin tarafı tarafından önerilen veya önerilen girişimler

Çin Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ile ilişkili Şangay Ulusal Muhasebe Enstitüsü, CAREC Enstitüsü, Asya Kalkınma Bankası ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Derneği ile birlikte, Çin ve Orta Asya'dan gelen muhasebeciler için bir değişim programı başlatırlar. (Çin-Orta Asya Muhasebe Elitleri Değişim Programı).

2. İmzalanan iki taraflı ve çok taraflı belgeler:

Çin hükümeti, Kazakistan hükümeti ile  sınai potansiyel ve yatırım konusunda bir işbirliği planı imzaladı.

Çin hükümeti, Pakistan, Liberya, Nepal, Gürcistan, Belarus, Ermenistan, Suudi Arabistan, Laos ve Kazakistan hükümetleri ile nakliye işbirliği belgelerini imzaladı .

Çin, Belarus, Almanya, Kazakistan , Moğolistan, Polonya ve Rusya'nın yedi ulusal demiryolları , ortak çalışma grubu için Çin-Avrupa konteyner trenlerinin nakliyesi için prosedür kurallarını imzaladı. (Çin-Avrupa Konteyner Trenlerinin Usul Kuralları).

Çin Bankacılık Düzenleme ve Sigorta Komisyonu, Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) ve diğerleri ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, ortak bir araştırma merkezi ve Özbekistan Bilim ve Teknoloji Ajansı ile ortak bir laboratuvar için işbirliği belgeleri imzaladı .

Çin Gümrük Servisi, gümrük muayenesi ve doğrulama ile ilgili belgeleri ve Kazakistan Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi ile karantina işbirliğine ilişkin belgeleri, vb. İmzaladı (gümrük ve muayene ve karantina işbirliği belgeleri)

3. Forumdaki çok taraflı işbirliği mekanizmaları

Çin Devlet Vergi İdaresi, Kazakistan Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi ve diğer ilgili ülkelerin (bölgelerin) yetkili vergi makamları, One Belt - One Way Initiative çerçevesinde bir vergi idaresi işbirliği forumu düzenledi.

Forumun sonunda, “Tek Bantlı - Tek Yönlü” girişimin vergi idaresinde işbirliğine yönelik bir mekanizma ve iki yıllık bir eylem planı oluşturulması konusunda bir bildiri imzalandı.

Çin, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, Moğolistan, Surinam, Tonga, Sırbistan, Kırgızistan , Çad, Ekvator Ginesi ve Ekvator Ginesi, Azerbaycan, Cezayir, Afganistan, Bolivya, Macaristan, Venezuela, Gambiya, Irak, Cape Verde, Kamboçya, Kuveyt, Laos, Malta, Myanmar, Nepal, Nijer, Pakistan, Sudan, Tacikistan dahil olmak üzere 28 ülkeyle enerji ortaklığı kurdu , 

13 ülkeden meslektaşları ve Ermenistan, Moğolistan, Rusya, Pakistan, Kazakistan , Asya Sismoloji Komisyonu ve Afrika Sismoloji Komisyonu da dahil olmak üzere ilgili uluslararası kuruluşlarla Çin'in Sismoloji Kurumu , ortak olarak riskleri azaltmak ve deprem riskini azaltmak için işbirliği için bir çalışma mekanizması kurdu. Kemer ve Karayolu Deprem Riskini Azaltma İşbirliği Çalışma Mekanizması.

Çin Bilimler Akademisi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi , Ulusal Kırgızistan Cumhuriyeti Bilim Akademisi ve 37 ve diğer ülke ile anlaşma imzalandı.

Çin Ulusal Kütüphanesi ve Moğolistan, Singapur, Brunei ve Tacikistan da dahil olmak üzere 26 ülke ve bölgenin milli kütüphaneleri ortaklaşa İpek Yolu Uluslararası Kütüphane İttifakını (İpek Yolu Uluslararası Kütüphane İttifakı) oluşturdu ve Chengdong İpek Yolu Uluslararası Kütüphane İttifakı girişimini benimsedi.

Çin Ulusal Sanat Müzesi ve Rusya, Kore Cumhuriyeti, Yunanistan, Belarus, Kazakistan , Vietnam, Sri Lanka, Ukrayna, Litvanya, Bulgaristan, Bangladeş, Macaristan, Türkiye, Moldova, Ermenistan dahil 18 ülkeden 21 sanat müzesi veya büyük sanat kurumu Polonya, ortaklaşa Uluslararası Sanat Müzeleri Birliği ve İpek Yolu Galerisi'ni kurdu.

İlgili Çin düşünce kuruluşları, Kazak Nazarbayev Üniversitesi, Endonezya Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi, Afrika Ekonomik Dönüşüm Merkezi, Singapur Ulusal Üniversitesi Doğu Asya Enstitüsü, Valdai Rus Tartışma Kulübü ile ortak bir çalışma ağı kurdu .

4. Yatırım projeleri ve proje listeleri

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Kazakistan, Mısır, Mozambik, Kamboçya, Laos ve Filipinler'in ilgili hükümet birimleri ile üretken kapasite ve yatırım işbirliğine yönelik öncelikli projelerin listelerine ilişkin belgeleri imzaladı.

İpek Yolu Vakfı, Dewa Konsantre Güneş Enerjisi projesine, Astana Uluslararası Değişim ve Yamal LNG projesine (YAMAL LNG, doğal gaz çıkarma, sıvılaştırma ve tedarik için entegre bir proje) ve Asya Altyapısı Yatırım Bankası ile birlikte yatırım yaptı. Umman'ın Ulusal Fiber Optik Geniş Bant Ağı Projesini (Optik Fiber Geniş Bant Ağı) finanse etmektedir. İpek Yolu Fonu, Semerkant'ta turizmin gelişmesine ve Özbekistan Cumhuriyeti'nin petrol ve gaz endüstrisinde bir projeye yatırım yapıyor .

5. Proje Finansmanı

Çin Kalkınma Bankası, yol, madencilik ve enerji projelerinin yapımı için projeler hakkında Kamboçya, Kazakistan ve Türkiye'deki ilgili kurumlarla kredi anlaşması imzaladı .

Çin İhracat-İthalat Bankası, Sırbistan Maliye Bakanlığı, Kamboçya Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ve Kazakistan KazAvtoZhol ile yol projeleriyle ilgili kredi anlaşmaları imzaladı .

6. Yerel makamların ve işletmelerin projeleri

Yerel yetkililer ve şirketler (Çin), Tacikistan'daki bir tarımsal sanayi parkı olan Tacikistan'daki Zhongtai Yeni İpek Yolu'nu yatırım yaptı ve bir Özbek-Çin bilim ve teknoloji parkı kurdu.
Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?