banner39

banner35

Çin'deki Uygur kadınının zulmünü anlatan Japon çizgi romanı viral oldu

Asya 20.12.2019, 09:55 23.12.2019, 11:07
Çin'deki Uygur kadınının  zulmünü anlatan Japon çizgi romanı viral oldu

Komşu bir ülkede Müslüman Uygur Türklerine hapis, işkence ve öldürme olayları arttıkça, birçok Japon vatandaşı ülkedeki yerel okullarda konunun öğretilmesi çağrısında bulundu. Çin'de olanları anlatan Japon çizgi romanı Manga, Twitter'da yayınlandığından bu yana 2,5 milyondan fazla beğeni ve 86,000 retweet ile viral hale geldi.

Manga ya da Japon çizgi roman yazarı Tomomi Shimizu'nun yazdığı, Uygurlu bir kadın olan Mihrigul Tursun’un yaşadıklarının resmedildiği çizgi roman kısa zamanda dünyaya yayıldı. Çin'in kuzeybatısındaki Sincan (Doğu Türkistan)'daki Uygur ve Müslüman azınlık gruplarına karşı korkunç soykırım gözler önüne serildi.“Bana ne oldu” başlıklı manga, Tursun'un gözaltına alındığı ve işkence gördüğü karelerde ifade edildi. En büyük oğlu, Çin devleti tarafından tutuklandıktan sonra öldü ve kocasının şu anda Sincan'daki toplama kamplarından birinde gözaltında tutulduğu bildirildi.

Uygurlar'ın durumunu geçen yıl duyan Tomomi Shimizu, ilk olarak bu yılın nisan ayında “Kimse ülkenin adını söylemiyor” konulu bir manga yazdı. Her iki mangasında , Uygurlu kadınların Çin'in Xinjiang eyaletindeki toplama kamplarında gözaltına alındığını anlatıyor.

Japan Times ile konuşan Shimizu şunları söyledi :

Çin komşu bir ülke olmasına rağmen, bilinmeyen şeylerle doludur. 'Ne yapabilirim?' Diye düşündüm. 20 yıl önce çizgi film çizmeye başlamıştım ve “manga yapabilirim” diye düşündüm… İnsanlara [Uygurlar hakkında] manga aracılığıyla anlatmak benim görevim ”diye düşündüm.

Mangada Shimizu, Çin'in Uygur kimliğini, kültürünü ve dinini baskı altına alma yöntemlerini bir bir anlatıyor - camilerin ve Uygur mezarlıklarının yıkılmasından, Uygur vatandaşlarının izlediği Sincan'daki sürveyans devletine kadar Uygurca dilini ve kültür gösterimlerini yasaklamak ve bir milyondan fazla Uygur ve Müslüman azınlık halkının Sincan (Xinijang) eyaletine yayılan toplama kamplarında tutulmasına kadar. 

(Sürveyans: Sistematik olarak toplanan verinin analizi, yorumlanması ve dağıtılması süreçlerinin toplamıdır.)


Manganın viral olmasına rağmen, Shimizu, bu konu ile ilgili, Japon haber yayınları ve yayıncıların hala hassas olduğuna inanıyor - Çin, Japonya ile hala büyük bir iş ortağı ve Japonya'daki birçok kişi, yayıncılık konusunda temkinli kalıyor bunun gibi bir hikayelerde.

Shimizu bu konuda şunları söyledi:

Yaygın televizyon ağları için zor olduğunu biliyorum, ama sıradan insanların bu durumu bilmesini ve düşünmesini istiyorum. Bu uzak bir ülkedeki bazı fakir insanlar hakkında değil, insanların bunu Japonya ile ilgili bir sorun olarak görmelerini istiyorum. Bu Uygur halkı da tıpkı bizim gibi sıradan bir hayat yaşıyordu. ”

Manganın hikayesinin ana karakteri Tursun kocasını aramak için Çin'e gidiyor. Sincan toplama kamplarından birinde gözaltında olan kocasının ABD'de bir tımarhanede olduğu belirtiliyor. Tursun, gerçek hayatta hala, Çinli ajanlar tarafından taciz edilmeye devam ediyor.


Çin, bir milyondan fazla Uygur ve Müslüman azınlığın bulunduğu bu toplama kamplarının tehlikeli terörist ya da aşırılık yanlısı eğilimleri olanlar için basitçe “yeniden eğitim kampları” olduğunu iddia etti. İfadeler, uydu görüntüleri ve en son sızan beleger ise farklı bir gerçeğe işaret ediyor: Çin, kuzeybatı Çin'in Uygur ve Müslüman azınlık etnik gruplarına geniş çaplı bir etnik temizlik ve soykırımını yapıyor .

Dünya Çin'in soykırım kampanyasına utanmadan sessiz kalmaya devam etse de, uluslararası toplumda Çin'e karşı harekete geçen ve Uygur Müslümanlarını destekleyen küçük umutlar yaşanıyor. Sadece çizgi roman olsa da, Shimizu'nun mangası umarım farkındalık yaratacak ve Çin'in devam eden korkunç tacizini sesli olarak söyleme konusunda harekete geçebilecek olanlara ilham verecek.

Kaynak: themuslimvibe, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?